Lamborghini Diablo

Allikas: Vikipeedia
Lamborghini Diablo
Lamborghini Diablo
Tootja Lamborghini
Tootmine 1990-2001
Kokkupanek Sant'Agata Bolognese, Itaalia
Eelkäija Lamborghini Countach
Järeltulija Lamborghini Murciélago
Klass superauto
Keretüüp kupee, roadster
Paigutus keskmootor - tagavedu/nelikvedu
Mootor 5.7l V12
6.0l V12
Disainer Marcello Gandini

Lamborghini Diablo on Itaalia autotootja Lamborghini superauto, mida toodeti aastail 1990-2001.

Varased mudelid[muuda | muuda lähteteksti]

Lamborghini Diablo

Lamborghini alustas Diablo arendamist 1985. aastal, ning see oli mõeldud asendama firma senist lipulaeva Lamborghini Countachi. Auto tuli esmakordselt müügile 21. jaanuaril 1990. Auto jõuallikaks oli 5,7 liitrine V12 mootor, võimsusega 492 hj (367 kw) ja pöördemomendiga 579 Nm. Keskmootori ja tagaveoline kupee oli võimeline kiirendama nullist sajani 4 sekundiga, ning auto tippkiirus oli 325 km/h.

Hoolimata väga kõrgest hinnast oli auto sisustus üsna spartalik. Puudusid elektriaknad, konditsioneer, elektriliselt liigutatavad istmed, ning ABS-pidurid, kõik vaid selleks, et vähendada auto massi.

Diablo VT, Diablo VT Roadster ja Diablo VT Roadster R[muuda | muuda lähteteksti]

1993 võeti auto juures ette suuremad muudatused. Diablo muudeti neljarattaveoliseks, võeti kasutusele efektiivsem roolivõimendi, uued pidurid, suuremad rattad ja uus vedrustus. Muudatusi tehti ka auto interjööris. Uue variandi nimeks sai Lamborghini Diablo VT.

Peagi lisandus ka Diablo VT katuseta variant, mis sai nimeks Diablo VT Roadster. Tavalisest Diablo VT-st eristas seda eemaldatav süsinikfiibrist katusepaneel ja mõnevõrra teistsuguse kujundusega tagatuled.

Diablo SE30 ja Diablo SE30 Jota[muuda | muuda lähteteksti]

Lamborghini 30. aastapäevaks 1994. aastal esitleti piiratud koguses toodetud Diablo SE30-d. Kokku valmistati 150 autot.

1995. esitleti Diablo SE30 Jotat. Tegemist oli SE30 eriversiooniga, millel oli agressiivsem välimus, võimsam mootor ja kiireks sõiduks sobilikum käigukast. Diablo SE30 Jota mootori võimsus oli 592 hobujõudu, samas kui SE30 mootoril oli 523 hobujõudu. Auto oli tagaveoline ja seega 125 kilogrammi kergem kui nelikveoline Diablo VT. Kokku valmistati vaid 12 Lamborghini Diablo SE30 Jotat.

Diablo SV[muuda | muuda lähteteksti]

Lamborghini Diablo SV

Diablo SV kujutas endast mõnevõrra muudetud kujunduse ja mõnevõrra võimsama mootoriga baas-Diablot. 1999 sai Diablo SV seniste klapptulede asemele tavalised tuled.

Saksamaa tuuningfirma Auto König valmistas modifitseeritud versiooni Diablo SV-st. Autole lisati sportlikum vedrustus, suuremad pidurikettad ja mootor varustati kahe turboga, nii, et selle võimsus kasvas 800 hobujõuliseks.

Diablo SVR baasil ehitati ka võidusõiduauto Diablo SVR, mis oli 191 kg kergem kui Diablo SV, ning mootori võimsus oli 540hj, Diablo SV 510 hj vastu.

1999-2001 mudelid[muuda | muuda lähteteksti]

Diablo VT ja VT Roadster[muuda | muuda lähteteksti]

Lamborghini Diablo VT Roadster

Teise põlvkonna VT mudelitel oli mõnevõrra muudetud välimus, ABS-pidurid, suuremad pidurikettad ning võimsam mootor kui esimese põlvkonna mudelitel. VT mudelite tootmine lõpetati aastal 2000.

Diablo SV[muuda | muuda lähteteksti]

Diablo SV muudatused sarnanesid suhteliselt VT muudatustele. Mõnevõrra muudeti välimust ning ka mootorit tehti võimsamaks.

Diablo GT[muuda | muuda lähteteksti]

Diablo GT oli veelgi sportlikum mudel. Mootori töömahtu suurendati kuuele liitrile, ning võimsus kasvas 575 hobujõuni. Ka pidurid ja vedrustus muudeti sportlikumaks. Auto sai ka agressiivsema välisilme. Kokku valmistati vaid 83 Diablo GT-d.

Selle auto baasil valmistati ka 40 Diablo GTR-i, mis olid veelgi sportlikumad.

Diablo 6.0 GT[muuda | muuda lähteteksti]

Tegemist oli viimase Diablo suurema uuendusega ja selle eesmärgiks oli hoida Diablot tootmises kuni uue mudeli väljatöötamiseni. Autol oli tugevasti muudetud sise ja väliskujundus, ning Diablo GT-lt pärit kuueliitrine mootor. Diablo 6.0 Gt-d toodeti kuni aastani 2001. mil toodi välja Lamborghini Murciélago.