Lamborghini

Allikas: Vikipeedia
Automobili Lamborghini S.p.A.
Tüüp tütarettevõte
Asutatud 1963
Asutaja Ferruccio Lamborghini
Peakorter Sant'Agata Bolognese, Itaalia
Valdkonnad autotööstus
Omanik Volkswagen Group
Emaettevõte Audi AG
Tütarettevõtted Ducati Motor Holding S.p.A.
Italdesign Giugiaro
Koduleht lamborghini.com

Automobili Lamborghini S.p.A. (itaalia hääldus: lamborˈɡiːni) on Itaalia kaubamärk ning luksuslike sportautode ja maasturite tootja asukohaga Sant'Agata Bolognese. Ettevõtte omanikuks on Volkswagen Grupp tütarettevõtte Audi kaudu.

Itaalia tootmismagnaat Ferruccio Lamborghini asutas 1963. aastal Automobili Ferruccio Lamborghini S.p.A., et konkureerida väljakujunenud kaubamärkidega, sealhulgas Ferrariga. Legendi kohaselt oli Ferruccio Lamborghini endale 1958. aastal ostnud Ferrari 250 GT, kuid avastas selle juures mitmeid puudusi, näiteks avastas ta, et auto sidur oli sama mis Lamborghini traktoritel. Kui Lamborghini läks Ferrari omanikule Enzo Ferrarile kaebama, olevat too Lamborghinile vastu öelnud, et tema ei teadvatki autodest midagi ja soovitanud tal edaspidi traktoritega sõita, mispeale otsustas ta ise hakata sportautosid ehitama.

Ettevõte paistis silma taga-keskmootori ja tagaveolise paigutuse kasutamisega. Lamborghini kasvas esimesel kümnendil kiiresti, kuid müük langes pärast 1973. aasta ülemaailmset majanduslangust ja naftakriisi. Firma omanik muutus pärast 1973. aastat kolm korda, sealhulgas oli 1978. aastal pankrot. American Chrysler Corporation võttis 1987. aastal Lamborghini üle kontrolli ja müüs 1994. aastal Malaisia investeerimisgrupile Mycom Setdco ja Indoneesia kontsernile V'Power Corporation. 1998. aastal Mycom Setdco ja V'Power müüs Lamborghini Volkswageni kontsernile, kus see anti kontserni Audi divisjoni kontrolli alla.

Kuigi firma toodab kiireid sportautosid, otsustas Ferruccio Lamborghini juba varakult, et erinevalt Ferrarist, Lamborghini tehasetiimi ei tule, pidades mootorisporti liiga kalliks ja firma ressursse raiskavaks. Samas on Lamborghini näiteks tarninud mootoreid Vormel 1 sarja tiimidele aastatel 1989–1993.

2022. aasta märtsis teatati ajaloo suurimate müügi- ja kasuminumbritega aastast: 2021. aasta käive oli 1,95 miljardit eurot, mis on 19% rohkem kui 2020. aastal ning kogu maailmas tarniti 8405 autot (+13% võrreldes 2020. aastaga).[1]

Tooted[muuda | muuda lähteteksti]

Autod[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2018. aastast koosneb Lamborghini autode sortiment kolmest mudelist, millest kaks on taga-keskmootoriga kaheistmelised sportautod ning kolmas eesmootoriga nelikveoline linnamaastur.

Lamborghini autode nimed on seotud härjavõitlusega[2], mille vastu tekkis Ferruccio Lamborghinil huvi, kui ta 1962. aastal külastas Hispaanias Sevilla lähedal Don Eduardo Miura võitlushärgade aretusrantšot. Sealt pärineb ka Lamborghini logona kasutatav härg.

Lamborghini Huracán[muuda | muuda lähteteksti]

5,2-liitrise V10-mootoriga Huracáni mudelivalik sisaldab praegu nelikveolist LP 610-4 kupeed ja spyderit, odavamat tagaveolist LP 580-2 kupeed ja spyderit ning võimsaimat ringrajale orienteeritud LP 640-4 Performanté kupeed ja spyderit.

Lamborghini Aventador[muuda | muuda lähteteksti]

6,5-liitrise V12-mootoriga Aventadori mudelivalikus on kupee LP 740–4 Aventador S ja roadster.

Lamborghini Urus[muuda | muuda lähteteksti]

Eesmärgiga 2019. aastaks oma müügimahtu kahekordistada[3] lisas Lamborghini oma valikusse ka Uruse nimelise linnamaasturi, millel 4,0-liitrine topeltturboga eesasetusega V8-mootor ja pidev nelikvedu.

Laevamootorid[muuda | muuda lähteteksti]

Motori Marini Lamborghini toodab suurt V12 tüüpi laevamootoriplokki, mis on mõeldud kasutamiseks World Offshore Series 1 klassi mootorpaatides. Lamborghini kaubamärgiga meremootor töömahuks on umbes 8171 cm3 (8,2 l) ja võimsus on umbes 700 kW (952 hj).

Lamborghini kaubamärgiga kaubad[muuda | muuda lähteteksti]

Lamborghini annab oma kaubamärgi litsentsi kasutamiseks tootjatele, kes toodavad mitmesuguseid Lamborghini kaubamärgiga tarbekaupu, sealhulgas automudeleid, rõivaid, aksessuaare, kotte, elektroonikat ja sülearvuteid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "2021: Lamborghini's best year ever for sales, turnover and profitability - Donation to UNHCR in support of the Ukrainian population". 16. märts 2022.
  2. "How do Lamborghini models get their names?". 7. august 2020.
  3. Padeanu, Adrian (4. juuni 2019). "Urus Helped Lamborghini Nearly Double Sales In First Half Of 2019". motor1.com.