LAMBERT-EST

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

LAMBERT-EST on Eestis kasutusel olev kaardiprojektsioon.

LAMBERT-EST põhineb Lamberti konformsel koonilisel projektsioonil. LAMBERT-ESTi referentsellipsoidiks on GRS-80. Geodeetiline referentssüsteem on ETRS-89.

Koonilisus tähendab, et kaardiprojektsiooni siirdepind on koonus. Koonus lõikab referentsellipsoidi kahes kohas. Neis kohtades ehk lõikeparalleelidel ei ole kaardil moonutusi.

LAMBERT-ESTi lõikeparalleelid on 58° 00' ning 59° 20'. Nende valikul on arvestatud, et moonutus oleks kõigis Eesti punktides võimalikult väike. Projektsiooni keskmeridiaan on 24° 00'.

LAMBERT-EST on peamine Eestis kasutusel olev kaardiprojektsioon. Selles projektsioonis koostatakse näiteks Eesti põhikaarti.

Projektsioonil põhineb ristkoordinaatsüsteem L-EST, mille lähtekoordinaadid on: B0 = 57° 31' 03,19415" ning L0 = 24° 00'. Lähtepunkti ristkoordinaadid on: x0 = 6 375 000 meetrit ja y0 = 500 000 meetrit. Geodeesias on x- ja y-telg vahetuses võrreldes nende tähendusega matemaatikas. Seega näitab x0 lähteparalleeli kaugust lõuna pool asuvast nullpunktist.

LAMBERT-ESTi kaardiprojektsiooni EPSG kood (SRID) on 3301. EPSG registri õigele leheküljele ei ole hetkel võimalik otselingiga viidata, andmete saamiseks tuleb registri esilehel otsida koodi järgi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]