Kuuldeaparaat

Allikas: Vikipeedia
Analoogvõimendiga kuuldeaparaat (kõrva taha paigutataval võimendikarbil on näha helivaljuse regulaator ja toitelüliti)

Kuuldeaparaat on vaegkuulmise korral kasutatav meditsiinitehniline abiseade kuulmise parandamiseks või taastamiseks.

Lihtsamad kuuldeaparaadi kujutavad endast mikrofoni koos helivõimendiga, mille abil võimendatud helisignaal antakse kuulari vahendusel sisekõrva kas õhu või koljuluu kaudu. Tavaliselt on sellised kuuldeaparaadid teostatud kõrva taha paigaldatavatena.

Kuular võib asuda mikrofonist ja helivõimendist eraldi või nendega koos. Viimasel juhul tekib suurtel võimendustel probleeme akustilise tagasisidestuse tõttu (vilistamaminek), mis ohustab kuulmist, seda vaatamata võimendi väljundvõimsuse piiramise olemasolule.

Kõrvasisene digitaalne kuuldeaparaat

Mikrofon, võimendi ja kuular võivad olla välisesse kuulmekäiku paigutamiseks sobivalt kokku ehitatud. Selliseid kuuldeaparaate nimetatakse kõrvasisesteks.

Kuuldeaparaatides võidakse kasutada numbrilist signaalitöötlust. Selliseid kuuldeaparaate nimetatakse digitaalseteks.

Veelgi keerukamad on implanteeritavad kuuldeaparaadid, milles helisignaali analüüsi tulemusena saadud normaalsetele kuulmissignaalidele lähedased signaalid edastatakse inimese (patsiendi) kuulmissüsteemi närvidesse kas kohlea kaudu (kohleaarimplantaat) või otse aju kuulmiskeskusesse. Mõlemal juhul on kuuldeaparaadi ühe osa paigaldamine seotud kirurgilise operatsiooniga (implanteerimine). Mikrofoniga osa aparaadist on kehaväline.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]