Kutsuge Cobra 11

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kutsuge Cobra 11
Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei
AfCobra11.svg
Žanr action, draama
Riik Saksamaa Saksamaa
Keel saksa
Hooaegu 38
Jagusid 291
Tootmine
Jao kestus 45 min
Linastamine
Kanal RTL Television
Esmaeeter 300px
Eesti kanal TV6
Välislingid
Sissekanne IMDb-s
Sissekanne Filmiveebis

"Kutsuge Cobra 11" (originaalpealkiri: "Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei") on Saksamaa kriminaalsari, mis räägib maanteepolitseinike igapäevatööst. Sarja tegevustik toimus algul Berliinis ja hiljem Nordrhein-Westfalenis.

Sarja on näidatud paljudes riikides kogu maailmas. Eestis on seda näidanud algul TV3, hiljem ja siiamaani TV6.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Näitleja nimi Sarjas aastatel Tegelaskuju Amet
Erdoğan Atalay 1996– Semir Gerkhan Cobra 11
Daniel Roesner 2016– Paul Renner Semiri partner
Vinzenz Kiefer 2014–2015 Alex Brandt Semiri partner
Tom Beck 2008–2013 Ben Jäger Semiri partner
Gedeon Burkhard 2006–2007 Chris Ritter Semiri partner
Christian Oliver 2002–2004 Jan Richter Semiri partner
René Steinke 1999–2002, 2004–2006 Tom Kranich Semiri partner
Mark Keller 1996–1999, 2013 Andre Fux Semiri partner
Johannes Brandrup 1996, 2016 Frank Stolte Cobra 11 (algne uurija)
Rainer Strecker 1996 Ingo Fischer Cobra 11 (algne uurija)
Almut Eggert 1996–1997 Katharina Lamprecht Ülemus
Charlotte Schwab 1997–2008 Anna Engelhardt Ülemus
Katja Woywood 2008– Kim Krüger Ülemus
Nina Weniger 1996 Regina Christmann Sekretär
Carina Wiese 1997–2005 Andrea Schäfer/ Gerkhan Sekretär
Martina Hill 2005–2006 Petra Schubert Sekretär
Daniela Wutte 2006– Susanne König Sekretär
Niels Kurvin 2002, 2003– Hartmut Freund Kohtuekspertiisi ekspert

Esimesed kaks uurijat: Frank Stolte ja Ingo Fischer[muuda | muuda lähteteksti]

Sarja kahes esimeses osas olid peategelasteks endine eriüksuslane Frank Stolte, kes oli kiirteepolitseisse degradeeritud allumattuse tõttu. Teda kehastas Johannes Brandrup. Tema partner oli Ingo Fischer, keda kehastas Rainer Strecker. Sarja teises osas sai Fischer surma, kui üritas kurjategijat kinni pidada ja viimane tulistas politseinikku pumppüssist rindu. Ingo Fischer suri mõne minuti pärast saabunud Franki käte vahel. Stolte lahkus politseist pärast esimest hooaega (9. osa) ja sarja tegijad pole kunagi avaldanud, miks Stolte lahkus.

Frank tegi tagasituleku 20 aasta pärast – 310. episoodis, kui ta uuris ühe oma endise tööandja kuritegelikku tegevust. Selgus, et ta läks üle BKA föderaalpolitseisse, ning hiljem ühte eraturvafirmasse, kus ta töötas mitmetes kriisialades – kõige äsjasem oli Bosnia ja Hertsegoviinas maamiinide kahjutukstegemine, kus Mostaris üks ta kolleeg hukkus.

Semir Gerkhan[muuda | muuda lähteteksti]

Semir Gerkhan on sarjas olnud alates 3. osast. Ta liitus kiirteepolitseiga pärast Ingo Fischeri surma ja temast sai Stolte paarimees. Ta on alati tõsine ja läheb oma nii kaugele kui vaja, et juhtum saaks lahendatud. Mõnes osas on ta võtnud puhkuse, et toibuda, kui ta paarimees tööülesannete täitmisel hukkub või politseist lahkub.

Sarnaselt tema osatäitja Erdogan Atalayga on Semir türgi juurtega. Semir kasvas üles Kölnis Kalki linnaosas ning noorena oli tihti seadusega pahuksis - 13-aastaselt varastas ta autosid.

116. osas (8/16. hooaeg) abiellus ta büroo sekretär Andrea Schäferiga, ning neil sündis kaks tütart. 223. osas (16./30. hooaeg) avastas Semir, et tal on ka tütar Dana rohkem kui 11 aasta tagusest armuafäärist Nazaniga. 18./34. hooajal, kui Semir oli liiga palju tööga hõivatud ja võttis liiga palju riske, tema suhe Andreaga halvenes, ning Andrea andis sisse lahutuse.

274. osas (19./36. hooaeg), kui Dana Brüsselis inimkaubitsejate poolt rööviti, läks Semir Brüsselisse teda päästma. Ka Dana ema ja kasuisa tulid Brüsselisse, kuid tapeti kaubitsejate poolt. Sestpeale jäi Dana Semiri hoole alla.

Alates 271. osast (19./36. hooaeg) on Semir uuesti suhtes Andreaga, 318. osas (22./42. hooaeg) nad abiellusid uuesti.

Andre Fux[muuda | muuda lähteteksti]

Sarja teises hooajas (10. osa) sai Stolte mantlipärijaks Andre Fux. Tal on must vöö karates ja ta kasutas mitmes osas oma oskusi, kui pidi kurjategijaga lähivõitlusse astuma. Fux kadus sarjast pärast 47. osa (3./6. hooaeg), kui ta Mallorcal harpuunilasust haavata sai. Fux kukkus pärast haavatasaamist merre ja politseil jäi ta surnukeha leidmata.

2013. aastal ilmus Andre ootamatult välja 254. osas (18./34. hooaeg). Andre päästab Semiri ja ta tütre elu ja kui Semir ta jaoskonda viib, väidab ta, et üks farmer oli ta elu päästnud, kui meri ta randa uhtus. Seejärel väidab ta, et alustas uut elu Keskbüroo salaagendina. Juurdluse käigus avastab Semir, et Andre on tegelikult pooli vahetanud ja Keskbüroo asemel töötab ta kuritegeliku grupeeringu heaks. Osa lõpus Andre sureb ja seekord lõplikult.

Tom Kranich[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Andre "surma" Mallorcal sai 48. osas (4./7. hooaeg) Semiri uueks paarimeheks Tom Kranich. Kranich oli sarjas mitu hooaega ja 97. osas (6./13. hooaeg) otsustas politseist lahkuda, kui ta rase naine hukkus autopommiplahvatuses, mis oli tegelikult mõeldud Tomi tapmiseks.

Pärast seda, kui Tomi asendaja Jan Richter politseist lahkus, otsis Semir 126. (9./17. hooaeg) osas oma vana paarimehe üles. Nad olid pikka aega paarilised, kuni Tom 158. (11./21. hooaeg) osas üritas üksinda üht naist kurjategijate käest päästa. Selle tulemusel lasid kurjategijad naise maha ja haavasid surmavalt Tomi. Tom Kranich suri mõni minut hiljem saabunud Semiri kätte vahel.

Jan Richter[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Tomi esimest lahkumist oli Semiril 12 partnerit (ka hilisem kohtuekspertiisi ekspert Hartmut Freund), kellest ükski talle ei sobinud. Jan Richter oli algselt äsja politseikooli lõpetanud ja töötas varguste osakonnas. Ta kohtus Semiriga 98. osas (7./14. hooaeg) ühe juhtumi uurimisel, ning pärast juhtumi lahendamist tuli üle kiirteepolitseisse. Jan oli Semiri isamees, kui viimane 116. osas (8./16. hooaeg) Andreaga abiellus.

Jan lahkus kiirteepolitseist pärast 125. osa (8./16. hooaeg), selle põhjust pole selgitatud.

Chris Ritter[muuda | muuda lähteteksti]

Chris Ritter oli algselt politsei salaagent, aga ta liitus kiirteepolitseiga pärast Kranichi hukkumist 158. osas (11./21. hooaeg). Chris eelistas tegutseda omapead, mis põhjustas alguses probleeme suhetes Semiriga. Ritter hukkus 179. osas (12./23. hooaeg) maffiabossi Sander Kalvuse käe läbi ja pärast Ritteri surma, jälitas Semir Kalvust mitu kuud.

Ben Jäger[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Chrisi surma sai 180. osas (13./24. hooaeg) Semiri paarimeheks Ben Jäger. Jäger oli noor, mässumeelne ja ambitsioonikas politseinik, kes käitus sageli Semiri vastandina. Jägerist sai Semiri paarimees, kui Semir oli Kalvuse kohtuprotsessi peamist tunnistajat Berliini toimetamas. Semir oli alguses Beni umbusaldav, aga hiljem said neist head sõbrad. 260. osas (18./34. hooaeg) lahkus Ben politseist, et USAs muusikuna läbi lüüa. Teine asjaolu, mis ajendas Beni politseist lahkuma oli olukord, kus ta oli Semiri elu päästmiseks sunnitud oma pruuti tulistama. Pruut sai raskelt haavata, aga jäi ellu. Pärast seda vandus Ben, et ta ei soovi enam iial sattuda olukorda, kus peab sellise otsuse langetama. Episoodi lõpus esinebki Ben koos oma bändiga "The Backseats" Hollywoodis, lauluga "This Time" (mille päriselus kirjutas, ja laskis järgmisel aastal singlina välja tema kehastaja, Tom Beck). Beni lahkumise tõttu, võttis Semir lühikeseks perioodiks end töölt vabaks, et toime tulla kahe raske löögiga: Ben lahkus politseist ja ta abikaasa Andrea andis sisse lahutuse.

Alex Brandt[muuda | muuda lähteteksti]

Peale Ben Jägeri lahkumist politseist sai Semiri uueks partneriks Alex Brandt. Alex oli saanud just vanglast välja, kus ta oli istunud 2 aastat, sest ta lavastati nii professionaalselt süüdi. Ta oli ka enne vangi minekut politseinik olnud. Kui ta polnud väljas olnud isegi mitte 24 h arreteeriti ta jälle, kuid seekord ei juhtunud midagi halba. Samas osas vahistati ka Semir ning nad mõlemad vahistati ja pandi vangi. Sellepärast, et nad olid aidanud Alexi sõbral põgeneda, kes samuti oli tegelikult süüdi lavastatud.

291. osas (20./38. hooaja lõpuosas) kohtus Alex oma isa Frank Rickertiga, kes oli 30 aastat tagasi sooritanud kuriteo ja terve selle aja end võimude eest varjanud. Kui Frank tapeti, lahkus Alex politseist. Peale Semiriga hüvastijätmist sõitis ta oma Triumphi mootorrattaga ära Põhja-Rein-Vestfaalist, kavatsedes minna Brasiiliasse oma ema otsima.

Paul Renner[muuda | muuda lähteteksti]

292. osas (21./39. hooaeg) saab Semiri paarimeheks Paul Renner

Teised politseinikud[muuda | muuda lähteteksti]

Dieter Bonrath on politseinik ja Cobra meeskonna abiline olnud sarja algusest saadik. Bonrath hukkus 276. osas (19./37. hooaeg) politseiauto plahvatuses. Tema paarimees on algusest saadik olnud Horst "Hotte" Herzberger. Pärast 43 aastat politseis otsustab Herzberger pensionile minna, aga tahab enne viimase juhtumi lahendada (223. osa, 16./30. hooaeg). Ta tõukab kinnipidamisel Beni kurjategija automaadi toru eest ära, aga saab ise rindu pihta. Ta sureb mõni minut hiljem Bonrathi, Semiri, Beni ja Kimi juuresolekul. Pärast Hotte surma sai Bonrathi uueks paariliseks Jennifer "Jenny" Dorn. Jenniferil tekkis varsti suhe kohuekspertiisi eksperdi Hartmut Freundiga. Jenny on vahel ka Semiri asendanud.

Osad[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kutsuge Cobra 11 episoodid.

Sarja episoode on eristatud 2 viisil – tootmis- ja eetrijärjekord. Eetrijärjekorras on episoodid järjestatud nende esimest korda RTL-s eetrissejõudmise järgi, tootmisjärjekorras on episoodid järjestatud episoodide tootmisaja järgi. Tootmishooaeg hõlmab üldiselt 2 eetrihooaega (mõnikord 3), mõnikord võib üks eetrihooaeg ka hõlmata erinevatel tootmishooaegadel toodetud episoodi. Eestis on TV6 episoode näidanud peamiselt tootmisjärjekorras.

Eetrihooajad Tootmishooaeg Aasta
1 1 1996
2–4 2 1997–1998
5–6 3 1998–1999
7–8 4 1999–2000
9-11 5 2001–2002
11–13 6 2002–2003
14–15 7 2003–2004
15–16 8 2004
17–19 9 2005–2006
19–20 10 2006
21–22 11 2007
22–23 12 2007–2008
24–25 13 2008–2009
26–27 14 2009–2010
28–29 15 2010–2011
30–31 16 2011–2012
32–33 17 2012–2013
34–35 18 2013–2014
36–37 19 2014–2015
38 20 2015
39 21 2016

Autod[muuda | muuda lähteteksti]

Kogu sarja vältel on Semiri peamiseks teenistusautoks olnud BMW 3. seeria sedaanid (E36/E46/E90/F30 põlvkonnad, sõltuvalt aastast), aga ta on sõitnud ka näiteks BMW X5 (E53/E70) maasturiga, Škoda Octaviaga ja paari Mercedes-Benzi mudeliga.

Oma kahes osas kasutas Ingo Ford Sierrat.

Franki teenistusautodeks on olnud Audi 100 C3 ja BMW 3. seeria (E36) sedaan.

Andre sõitis alguses BMW 3. seeria (E36) sedaaniga, hiljem kolis ta üle Mercedes-Benz CLK 320le (W208 kere). Ta kasutas mõnikord ka W202-kerega C-klassi sedaani.

Andre CLK oli hiljem nii Tomi kui ka Jani teenistusautoks.

Jan sai hiljem uueks teenistusautoks uuema, W209-kerega Mercedes-Benz CLK 320, mida ka Tom ja Chris hiljem kasutasid.

Chris kolis hiljem üle Mercedes-Benz C-klassi sedaanile (W204 kere), mida pärast tema surma kasutas ka Ben.

Ben omakorda kolis hiljem üle Mercedes-Benz E 500 kupeele (C207 kere).

Alex sõitis alguses Mercedes-Benz CLA kupeega (C117 kere), hiljem kolides üle W205-kerega C-klassi sedaanile.

Paul jätkas W205 C-klassi sedaani kasutamist.

Osa sissejuhatus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Sarja esimesel 158 osal oli järgmine sissejuhatav tekst:

"Ihr Revier ist die Autobahn. Ihr Tempo ist mörderisch. Ihre Gegner: Autoschieber, Mörder und Erpresser. Einsatz rund um die Uhr für die Männer von Cobra 11. Unsere Sicherheit ist ihr Job." (Nende piirkond on kiirtee. Nende kiirus on kaelamurdev. Meie turvalisus on nende töö. Nende vastased on ärandajad, mõrvarid ja väljapressijad. Cobra 11 mehed töötavad ööpäevaringselt. Meie turvalisus on nende töö.)

  • Osadel 159–243 oli järgmine sissejuhatav tekst:

"Ihr Revier ist die Autobahn. Ihr Einsatz heißt: volles Tempo. Ihre Gegner von heute: extrem schnell und gefährlich. Verbrechen ohne Limit – Jeder Einsatz volles Risiko für die Männer von Cobra 11." (Nende piirkond on kiirtee. Nende töö kulgeb täiskiirusel. Nende tänased vastased on äärmiselt kiired ja ohtlikud. Ilma piirideta kuritegevus – iga missioon tähendab Cobra 11 meestele maksimaalset riski.)

  • Pärast 244. osa oli sissejuhatav tekst järgmine:

"Ihr Revier ist die Autobahn. Ihre Gegner: extrem schnell und gefährlich. Verbrechen ohne Limit. Jeder Einsatz – volles Risiko für die Männer von Cobra 11." (Nende piirkond on kiirtee. Nende vaenlased on äärmiselt kiired ja ohtlikud. Kuritegevus ilma piirideta – iga töö tähendab Cobra 11 meestele maksimaalset riski.)

  • Alates 2014. aastast on sissejuhatav tekst järgmine:

"Ihr Revier ist die Autobahn. Ihre Gegner: extrem schnell und gefährlich. Volles Risiko für die Männer von Cobra 11." (Nende piirkond on kiirtee. Nende vaenlased on äärmiselt kiired ja ohtlikud. See tähendab Cobra 11 meestele maksimaalset ohtu.)

Kaskadööritrikid[muuda | muuda lähteteksti]

Seriaali üheks tunnuseks on väga hästi sooritatud kaskadööritrikid, mida näidatakse igas osas mitme auto hävimise stseenides. Pea igal osal on äratuntav struktuur, vähemalt ühe ulja jälituse ja osa alguses toimuva peamise sündmusega (näiteks suur avarii kiirteel). Kaskadööritrikid on tihti nii vaatemängulised, et sobiksid omaette mängufilmi, kus autod läbi õhu lennates lausa võimatutesse kõrgustesse tõusevad.

Võttepaigad[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1996–1998 (1–2./4. hooaeg), kui sarja tootsid Action Concept ja Polyphon Film- und Fernsehgesellschaft mbH korraga, toimusid võtted Berliinis ja linna lähistel Brandenburgi liidumaal, peamiselt Dreilindenis kunagise Checkpoint Bravo lähedal kiirtee A115 (Berliinis tuntud kui AVUS) tühjal lõigul, millel paiknes vana, 1969. aastal suletud piiripunkt. Filmiti ka Berliini loodeosas kiirteel A111, mahajäetud peatuspaiga Stolper Heide juures.

Kui aga 1998. aastal hakkas sarja tootma ainult Action Concept, koliti üle firma peakorterisse Kölnist lõunas asuvasse Hürthi. Praegu toimuvadki võtted enamasti Kölni ja Düsseldorfi ümbruses.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]