Kummipuu
Ficus elastica ehk kummipuu on õistaime Moraceae perekonnas, mis on levinud Lõuna- ja Kagu-Aasia idaosas.[1] Taim on sisse toodud ka Sri Lankal, Lääne-Indias ja USA Florida osariigis.[2] [3] Vaatamata üldnimetustele ei kasutata seda kautšuki tootmisel.
Morfoloogia
[muuda | muuda lähteteksti]Kummipuu on suur puu viigimarjade rühmas, mis kasvab 30–40 meetri, harva kuni 60 meetri pikkuseks, tüve läbimõõduks võib olla kuni 2 meetrit.[4] Tüvel kasvavad õhu- ja tugijuured, mis kinnituvad pinnasesse ja aitavad toetada taime raskeid oksi.
Kummipuul on laiad läikivad ovaalse kujuga lehed, mis on 10–35 cm pikad ja 5–15 cm laiad; lehtede suurus on suurim noortel taimedel, vanadel puudel palju väiksem (tavaliselt 10 cm). Lehed arenevad apikaalses meristeemis paikneva tupe sees, mis uue lehe arenedes kasvab suuremaks. Kui leht on n-ö küps, rullub see lahti ja tupp kukub taimelt maha. Uue lehe sisse on arenenud järgmine arenemist ootav ebaküps leht.
Taksonoomia
[muuda | muuda lähteteksti]Kummipuu taksonoomia:[1]
Angiospermae>Eudicolydoneae>Superrosidae>Rosidae>Fabidae>Rosales>Moraceae>Ficus>Ficus elastica
Levik
[muuda | muuda lähteteksti]F. elastica looduslik levila ulatub Nepalist põhjas Indoneesia, Bhutani, Kirde-India, Myanmari, Yunnani ja Malaisiani.[1] Taime on laialdaselt kasutusele võetud maailma troopilistes piirkondades, sealhulgas ka Hawaiil ja Lääne-Indias. Euroopas võib taime leida pehme kliimaga Vahemere piirkonnas.
Pildigalerii
[muuda | muuda lähteteksti]-
Illustratsiooni raamatust Köhleri ravimtaimed (1887)
-
1854. aasta illustratsioon elavakssillaks kasvatatud Ficus elastik
-
Ficus elastica leht vasakul võrreldesFicus luteaga lehega paremal
-
F. elastica viigimarjad
-
Ficus elastica tee ääres Fidžil, mis näitab pideva pügamise mõju kasvuvormile
-
Hiiglaslik Ficus elastica puu Ghanas, millel on õhujuured.
-
Paljud kultivarid, näiteks Ficus elastica 'Robusta', on toalilled kaubanduses populaarsed
-
Kirev kultivar
-
Ficus elastica, mida tavaliselt kutsutakse kummipuuks.
-
Must Ficus
Viiteloend
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 1,2 "Ficus elastica Roxb. ex Hornem. | Plants of the World Online | Kew Science". Plants of the World Online (inglise). Vaadatud 19. juunil 2024.
- ↑ Zhengyi Wu, Zhe-Kun Zhou & Michael G. Gilbert. "Ficus elastica". Flora of China. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA. Originaali arhiivikoopia seisuga 20. aprill 2017. Vaadatud 29. augustil 2013.
- ↑ "Flora of North America, Ficus elastica Roxburgh ex Hornemann, 1819. India rubber plant". Originaali arhiivikoopia seisuga 29. aprill 2018. Vaadatud 19. augustil 2015.
- ↑ "India rubber plant | Description, Uses, & Facts | Britannica". www.britannica.com (inglise). Vaadatud 19. juunil 2024.
Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Kummipuu |