Kummaline sõda

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kummaline sõda oli Teise maailmasõja varane faas, kus reaalset sõjategevust Prantsusmaa-Suurbritannia ja Saksamaa vägede vahel ei toimunud, kuigi need riigid olid ametlikult sõjas.

Traditsiooniliselt loetakse kummaliseks sõjaks perioodi septembrist 1939 kuni maini 1940.

Tinglikult oli selle alguseks Prantsusmaa ja Suurbritannia sõjakuulutus Saksamaale 3. septembril 1939 seoses viimase sissetungiga Poolasse. Täpsemalt võib selle alguseks lugeda 16. septembrit, sest 7.–16. septembrini üritas Prantsuse armee pealetungiga Saarimaal alustada sõjategevust Saksamaa vastu. Selle pealetungi ebaõnnestumise järel jõutigi kummalise sõja faasi, kus ametlikult oldi sõjas, kuid sõjategevust nende riikide vahel ei toimunud.

Kummalise sõja lõpu osas on eriarvamusi. Enamasti on selle lõpuks loetud operatsiooni "Fall Gelb" käivitamist 10. mail 1940, millega Saksa armee alustas läbi Belgia, Hollandi ja Luksemburgi pealetungi Prantsusmaa suunal. Samas on kummalise sõja lõpuks loetud ka Saksamaa sissetungi Taanisse ja Norrasse aprillis 1940 või Saksamaa vägede jõudmist Prantsusmaa territooriumile juunis 1940.

Kummaline sõda on termin, mida saab kasutada ainult olukorra kohta Lääne-Euroopas, sest mitmetel muudel Teise maailmasõja rinnetel toimus sel ajal täiemahuline sõjategevus (näiteks sõjategevus Poolas, Teine Hiina-Jaapani sõda, Talvesõda Nõukogude Liidu ja Soome vahel).