Kulter

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kulter loodi iseseisva klubina Eesti Muinsuskaitse Seltsi juurde 11. septembril 1989. Nimi on tuletatud sõnapaarist "kultuur ja tervis".

Klubi eesmärk oli taastada Eesti Kaitseliit ning turvata Eesti Muinsuskaitse Seltsi ja teisi suuremaid rahvaüritusi nagu president Konstantin Pätsi säilmete ümbermatmine ja Eesti Kongressi valimised, samuti ruume nagu Eesti Komitee kontor ja telemaja. Klubi kuulus kollektiivselt Kodukaitsesse ja oli Kaitseliidu taasasutaja Järvakandis (17.02.1990). Kulter korraldas uute liikmete värbamiseks perepäevi. Klubi esimees Ülo Lomp käis asutustes ja ülikoolides esinemas loengutega, et kutsuda inimesi ühinema loodava Kaitseliidu ja Kulteriga.

Kulteri liikmed tegelesid regulaarselt enesekaitsetreeningutega Tallinna 8. Keskkoolis, kus klubi korraldas 16.-17. juunil 1990 esimese Eesti Kaitseliidu kokkutuleku ning tähistas sellega võidupäeva. Kutsutud olid nii Kodukaitse kui ka Kaitseliidu liikmed. Eesmärgiks oli Kaitseliidu ja Kodukaitse vaheliste vastuolude silumine. Esimesel päeval olid spordivõistlused ja pidulik õhtu, teisel päeval oli konverents. Kohal olid Kodukaitse juhid eesotsas Andrus Ööveliga. Kaitseliidu poolt olid kohal mitme malevkonna esindajad.

Kulteri liige oli ka Lembit Kolgi juhitud karatekool Lembitu.

Kulter oli abiks 2005. aastal avaldatud raamatu "Eesti Vabadussõda koolipoiste silmade läbi" kirjastamisel ja levitamisel.