Kronborgi loss

Allikas: Vikipeedia
Kronborgi loss
{{{Pildiallkiri}}}
Riik Taani Taani
Ehitatud 1420. aastad
Stiil renessanssarhitektuur
Ehitas Erik Pommerist
Koordinaadid 56° 2′ 21″ N, 12° 37′ 19″ E

Kronborgi loss asub Helsingøri lähedal Sjællandil Taani ja Rootsi vahelise Øresundi väina kõige kitsama koha ääres: seal on väin 4 km lai. Seetõttu oli lossil minevikus tähtis osa Läänemere kaubavoogude kontrollimises.

Kronborgi loss on üks olulisimaid renessansslosse Põhja-Euroopas. 30. novembril 2000 kanti loss UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Maailmas on Kronbergi loss tuntud William Shakespeare'i näidendi "Hamlet" tegevuskohana. Näidendis ei nimetata lossi Kronborgiks, vaid Helsingøri (Elsinore) lossiks. Loss ehitati Shakespeare'i eluajal; ajal, millest "Hamleti" sündmustik räägib, polnud seda veel olemas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

UNESCO maailmapärandi logoKronborgi loss

UNESCO maailmapärand
Asukoht Taani Taani
Tüüp Kultuurimälestis
Kriteeriumid IV
Viited 696
Regioon* Euroopa ja Põhja-Ameerika
Koordinaadid 56° 2′ 20″ N, 12° 37′ 15″ E
UNESCO nimekirjas
Nimekirja arvatud 2000  (24. istung)
*Regioon on UNESCO määratletud

1420. aastatel laskis Taani kuningas Erik Pommerist ehitada Krogeni kindluse, et kontrollida väina kaudu toimuvat laevaliiklust ja nõuda väina läbivatelt laevadelt makse. Toonane kindlus kujutas endast kaitsemüüriga ümbritsetud hoonetekompleksi.

1585. aastal lasi Frederik II kindluse asemele ehitada renessansslossi ja nimetas selle Kronborgiks.

1629. aastal põhjustas kahe töömehe ettevaatamatus suure tulekahju, millest jäi puutumata vaid lossikabel. Christian IV alustas renoveerimistöid ja 1639. aastaks suudeti taastada välisilme, kuid interjööri ei saadudki taastada.

Kronborgi loss

1658. aastal vallutasid Kronborgi lossi rootslased Carl Gustaf Wrangeli juhtimisel. Seetõttu kindlustati lossi aastatel 16881690 tugevasti, lisati täiendav kaitseliin ja mitu kaitsevalli. Selle tulemusena sai Kronborgist Euroopa tugevaim kindlusloss.[viide?]

Mööduvad laevad pidid maksma tolli, mille väärtus sõltus kapteni deklareeritud lastiväärtusest. Taani kuningal oli õigus kogu last deklareeritud summa eest ära osta. Nii takistati kapteneid liiga väikest summat deklareerimast.[viide?]

Aastail 17391900 kasutati lossi vanglana ning vange rakendati kindlustustöödel. Vangid jagati kahte rühma: need, kes kandsid kergemat karistust ja võisid töötada väljaspool lossimüüre, ning need, kes kandsid raskemat karistust ja võisid töötada vaid müüride vahel. Vastavalt nimetati vange ausateks ja aututeks. Mõlema rühma vangid pidid kandma ahelaid ja magama külmades rõsketes vangikongides.

17. jaanuarist 30. aprillini 1772 hoiti lossis vangis kuninganna Caroline Mathildet (George III õde).

Aastail 17851922 oli loss sõjaväe juhtimise all ning nende aastate jooksul viidi lõpule hulk renoveerimistöid.

Esimest korda etendati Shakespeare'i näidendit "Hamlet" Kronborgi lossis Shakespeare'i 200. surma-aastapäeval 1806. Esinemispaigaks oli lossi lõunatorn ja näitlejateks olid lossi garnisoni sõdurid. Sellest ajast on lossis korduvalt "Hamletit" etendatud. 1964 filmiti lossis näidendi televersioon.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]