Mine sisu juurde

Pangakaart

Allikas: Vikipeedia

Pangakaart on panga väljastatud maksekaart, mis võimaldab juurdepääsu kliendi rahalistele vahenditele. Tänu pangakaardile on võimalik kiiresti sooritada pangatehinguid ning olla kursis oma rahaasjadega. Pangakaart võib olla ka kiipkaart. Tavaliselt on pangakaardil kirjas kliendi nimi, emitendi nimi ja kaardi number.

Laias laastus on pangakaarte kahte tüüpi: deebetkaart ja krediitkaart. Deebetkaart tähendab seda, et kulutada on võimalik täpselt nii palju, kui kaardil parasjagu raha on. Krediitkaardiga on võimalik aga kasutada panga antud krediiti, mis tuleb pangale tagasi maksta. Krediitkaardi saamiseks eelduseks on regulaarne ja piisav sissetulek ning tuleb olla vähemalt 18-aastane.

1949. aastal valmis esimene pangakaart, mille kontseptsiooni mõtles välja ja tutvustas maailmale John Biggins. See kaart oli mõeldud vaid väljavalitutele, kuna selle omamiseks oli vajalik pangakonto olemasolu Bigginsi pangas. Kaart kandis nime Charg ja selle omanikel oli võimalik sularaha välja andmata endale tooteid soetada. Poodidel tuli väljastada arve klientide ostude kohta Bigginsi pangale, misjärel tasus pank ostja kontolt raha võttes poele arve. Vaatamata sellele, et vaid vähesed said selle kaardi omanikeks, levis idee mugavast maksmisvõimalusest tohutu kiirusega. Neli aastat hiljem oldi ideega juba edasi jõutud ning Diners Club väljastas oma liikmetele maksekaarte, millega oli võimalik tasuda 27 New Yorgi restoranis toidu ja meelelahutuse eest. Esimesed pangakaardid olid trükitud papile või tselluloidile. 1950. aastal jõudis inimeste rahakotti aga tänapäeval tuttav plastkaart, mille väljastaja oli American Express.

Pangakaartide ajalugu Eestis

[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesena väljastati Eestis 1993. aastal ELT-kaardid, kui juba 1994. aastal väljastasid oma esimesed kaardid ka Ühispank ja Hansapank. Algul olid kasutusel magnetkaardid, kuid nüüdseks on need asendatud turvaliste kiipkaartidega. Rahvusvahelisi pangakaarte hakati Eestis väljastama aga alles 2000. aastal. 2016. aasta andmetel oli Eestis üle 800 pangaautomaadi ning 2015. aasta kolmandas kvartalis tehti Eestis väljastatud pangakaartidega 740 000 kaardimakset päevas kogusummas 12,6 miljonit eurot.