Kostivere karstiala

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vaade Kostivere karstialale linnulennult
Droonivideo Kostivere karstialast 2021. aasta kevadel
Jäänukpankadest on tuntuim 2,8 meetri kõrgune Kivilaud.

Kostivere karstiala on Kostivere alevikus Jõelähtme vallas asuv karstiala, mille on kujundanud Lasnamäe lademe lubjakivist läbi voolav Jõelähtme jõgi.

Karstiala on 2,5 km pikk ja 0,5 km lai. Ala geograafilised koordinaadid on 59° 26′ 17″ N, 25° 6′ 30″ E.

See on rikas mitmesuguste karstivormide poolest. Näiteks esineb seal arvukalt pikki ja kitsaid avalõhesid, karstilehtreid ning jäänukpankasid. Koobastest on suurim Karjakelder, millel on pikkust 6 m, laiust 4 m ja kõrgust 2,5 m.

Karstialal eristatakse kahte enamkarstunud piirkonda – Suurt langatusala ja Väikest langatusala. Suur langatusala algab umbes 700 meetri kaugusel kurisust, kui maapind läheb üle avalõhedest liigestatud veertega 300 meetri pikkuseks ja muutliku laiusega langatusoruks. Selle pindalaks on umbes 15 ha ja see on moodustunud kahe erineva lõhesüsteemi ristumiskohas. Mõnisada meetrit edasi asub aga Väike langatusala, kus jõesäng täitub veega vaid lühikeseks ajaks kevadperioodil.

Karstiala järgi on nime saanud Väo kihistu Kostivere kihistik.[1]

Karstiala parimal paljandil on ülemised 1,4 meetrit Koljala kihistiku lubjakivid. Järgneb 40 cm sama kihistiku paksukihilist lubjakivi, seejärel 10 cm savikat lubjakivi. Allpool on kolm meetrit Kostivere kihistiku puhast paksukihilist lubjakivi.[2]

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]