Kookosõli

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kookosõli

Kookosõli ehk kookosrasv on kookospähkli tuumadest tehtud rasvarikas taimeõli, mille kodumaa on India. Kookosõli kasutatakse meditsiinis, kergetööstuses ja kokanduses.

Tahkes olekus kookosõli on valge ja üsna nidusa tekstuuriga. Temperatuuril üle 25 °С kookosõli sulab ja on vedelas olekus värvitu. Toodet tuleb hoida klaaspurgis pimedas kohas. Säilimisaeg on tavaliselt 1 aasta[1].

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosõli omadused avastati 15. sajandil Indias. Seda kasutasid rikkad naised juuste ja küünte ilu eest hoolitsemiseks. Seda kasutati haavade raviks[2]. Seda õli kasutati ka riitustes. Kookosõli oli väga kallis. Seda õli hakati viima Hiinasse, hiljem levis see kaup mujal Aasias. 1600. aastal, kui Inglismaa kuninganna oli Elizabeth I, tulid kookosõli ning muud sellised kaubad nagu maitseained ja imetabased kangad Euroopasse. Praegu on kookosõli naiste hulgas väga populaarne. Sellest õlist tehakse juukse- ja küünemaske. Ka see õli on orgaaniline ja looduslik[3].

Toiteväärtus[muuda | muuda lähteteksti]

100 g kookosõli sisaldab[4]:

Tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosed kasvavad 6–12 tükki koos ja iga kuu järel hakkab üks uus grupp juurde kasvama. See tähendab, et aasta jooksul kasvatab üks kookospalm 100–120 kookospähklit.[5]. Iga kookospähkel vajab valmimiseks 12 kuud. Õli on tehtud kookospähkli viljalihast, mis on mahe pähkli osa. Praegu on palju viise kookosõli moodustamiseks. Seda viisi kasutavad inimesed Filipiinidel, kus on soe ja märg kliima[6]. Esiteks hangitakse kookospähkli viljaliha, seda jahvatatakse ja kuivatatakse 2,5 tunni jooksul temperatuuril umbes 40–45 °C. Pärast õli lihtsalt niristatakse kuivatatud pähkli viljalihast välja. Selle viisi eelis on lihtsus, kiirus ja odavus[7].

Ka mõned inimesed lihtsalt raiuvad kookospähkli viljaliha ning pressivad sellest välja mahla ja õli. Selle viisi eelis on see, et kookosõli hoiab kõik kasulikud ained ja nad ei kao kuivatisega. Õli, mis on tehtud sel viisil, on kallim ja tervisele kasulikum[8].

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kosmeetika[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosõli on hea niisutaja, seepärast kasutatakse seda huulepalsami, meigieemaldi, juuksepalsami või lihtsalt näokreemina. See õli on ka suurepärane massaažiõli, hambapasta, deodorant ja päikesekaitsekreem [9]. Kookosõlis on suur E-vitamiini sisaldus, see on oluline juuste ja naha tervisele [10]. Mõned käsitöömeistrid teevad sellest seepi, mis tuleb välja väga mahe ja lõhnav[11].

Kokandus ja kodundus[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosõli võib kasutada igapäevaselt nt salatikastmes, tee või kohvi magustamiseks ja vannitoa puhastamiseks[12]. Kookosõli annab helendust nahatoodetele, puhastab metallesemeid ja vähendab sääsepiste kihku. Kookosõli õli lisatakse küpsiste, pirukate ja kuklite küpsetamisel[13].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Как хранить кокосовое масло". http://onwomen.ru. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Vene keeles.
 2. "Удивительная польза кокосового масла". https://royal-forest.org. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Vene keeles.
 3. "Кокосовое масло: рафинированное, нерафинированное, для еды и похудения". https://plush-koala.livejournal.com. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Vene keeles.
 4. "Kookosrasv". Tervise Arengu Instituut. Kasutatud 28.12.2017. Eesti.
 5. Bee, Lucy. "How Coconut Oil is Made". https://blog.lucybee.co. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 12.11.2017. Inglise keeles.
 6. "Make Coconut Oil, the Filipino Way". http://www.coconut-oil-central.com. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Inglise keeles.
 7. "What Type of Coconut Oil is Best? How to Choose a Coconut Oil". http://coconutoil.com. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Inglise keeles.
 8. "Кокосовое масло: виды и способы применения". http://kotelock.ru. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 21.11.2017. Vene keeles.
 9. "Kookosõli kasutamisvõimalusi". http://www.hingepeegel.ee. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 17.11.2017. Eesti keeles.
 10. "Kookosrasva mitmekülgsed kasutusvõimalused". http://www.nurme.eu. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 22.11.2017. Eesti keeles.
 11. "Põhjalik ülevaade: kookosõli kosmeetikas ja seebivalmistamisel". https://hobipunkt.ee. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Eesti keeles.
 12. Duron, Alexandra. "76 Genius Coconut Oil Uses for Everyday Life". https://greatist.com. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 22.11.2017. Inglise keeles.
 13. "58 способов использования кокосового масла". https://lifehacker.ru. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 13.12.2017. Vene keeles.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]