Kommodoor

Allikas: Vikipeedia

Kommodoor (prantsuse keeles commandeur) NATO OF-6, on paljude riikide mereväe sõjaväeline auaste, mis on kõrgem mereväekaptenist ja madalam kontradmiralist. Maaväes vastab kommodoorile brigaadikindral.

Eesti mereväe kommodoori õlak

Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti mereväes kehtib kommodoori auaste alates 2000. aastatest. See on kõrgem mereväekaptenist ja madalam kontradmiralist. Maaväes on sellele vastav auaste brigaadikindral.

Kommodoorid[muuda | muuda lähteteksti]

Nr Aasta Kuupäev Nimi Märkused
1
2015
5. veebruar Igor Schvede (sündinud 1970) Ülendati kontradmiraliks 18.02.2020
2
2020
18. veebruar Jüri Saska (sündinud 1974)

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

USA mereväes võeti kommodoori (Commodore) auaste kasutusel aastal 1794, esimeseks kommodooriks nimetati John Barry. Kommodoor ei olnud toona kõrgem auaste, vaid ajutine amet. Alles USA kodusõja ajal sai kommodoorist püsiv auaste, seda kuni 1899. aastani, kui see likvideeriti ja kõik kommodoorid nimetati ümber kontradmiraliteks (Rear Admiral). Kuna kommodooride palga suurendamine kontradmirali omani oleks läinud liiga kalliks, maksti madalama järgu kontradmiralidele võrdselt armee brigaadikindralitega.

Kommodoori auaste taastati teise maailmasõja ajal, aprillis 1943. 1947. aastal auaste likvideeriti uuesti, 1950. aastaks olid viimased kommodoorid kas ülendatud kontradmiraliteks või erru läinud.

1970.-1980. aastatel plaaniti kommodoori auastme taastamist, kuna USA maa-, merejala- ja õhuväes olid kaks eraldi auastet - ühetähe- e. brigaadikindral ja kahetähekindral (kindralmajor). Seepeale loodigi 1982. aastal uus auaste - kommodooradmiral (Commodore Admiral), mis aga aasta hiljem lühendati kommodooriks. Kuid kuna mereväes oli "kommodoor" tihti kasutusel ka autiitlina, siis tekitas see liiga palju segadust, mispeale 1985 kommodoori auaste uuesti likvideeriti, uueks ühetäheauastmeks sai "kontradmirali madalam järk" (Rear Admiral (Lower Half)).