Mine sisu juurde

Knight Rider

Allikas: Vikipeedia
Knight Rider
Knight Rider
Idee autor Glen A. Larson
Riik USA
Keel inglise
Hooaegu 4 Muuda Vikiandmetes
Jagusid 90 Muuda Vikiandmetes
Tootjaettevõte Universal Studios
Linastamine
Kanal NBC
Esmaeeter 26. september 1982 – 8. august 1986
Eesti kanal TV3
Kanal 2
Välislingid
Sissekanne IMDb-s

"Knight Rider" [nait r'aider] on populaarne 1980. aastate Ameerika Ühendriikide seriaal, mida näidati ajavahemikus 26. september 1982 kuni 8. august 1986. Kokku valmis 90 osa.

Seriaal läks eetrisse NBC kanalil ja peategelane oli Michael Knight, keda mängis David Hasselhoff, teatud määral kaasaja "rüütel", kes juhtis maailma kõige kiiremat, targemat ja tugevamat autot. Kavandatud ja produtseeritud Glen A. Larsoni poolt, sai sarjast kohe hitt ja inspireeris tervet põlvkonda seriaale, kus võideldi kuritegevusega.

Eestis näidati "Knight Riderit" 2007. aastal TV3-s. Alates 2010. aasta augustist näitas "Knight Riderit" Kanal 2. Põhja-Eestis sai "Knight Riderit" vaadata ka Soome MTV3 vahendusel, kus see oli eetris 1984. aastast (pealkirjaga "Ritari Ässä").

1991. aastal tuli välja 90-minutine telefilm "Knight Rider 2000", kus peaosades olid taas sarja senised staarid David Hasselhoff ja Edward Mulhare. See pidi saama uue sarja tutvustusosaks, mis aga ei saanud teoks.

1994. aastal tuli välja 90-minutine telefilm "Knight Rider 2010", millel ei olnud peale põhikontseptsiooni originaalsarjaga siiski mingit seost.

1997. aastal toodi välja uus telesari "Team Knight Rider", kus oli juba terve tiim (5) nutiautosid. Sarja 22 osast koosnev esimene hooaeg sai kriitikutelt valdavalt negatiivse hinnangu, mistõttu see katkestati.

2008. aastal tuli välja "Knight Rideri" uus hooaeg, kus peaosas on Justin Bruening. Sari katkestati pärast esimest hooaega.

KITT
  • I hooaeg
  • II hooaeg
    • David Hasselhoff (Michael / Garthe Knight)
    • Edward Mulhare (Devon Miles)
    • Rebecca Holden (April Curtis)
    • William Daniels (KITTi hääl)
    • Ann Turkel (Adrianne Margeaux / St. Clair)
  • III hooaeg
    • David Hasselhoff (Michael Knight)
    • Edward Mulhare (Devon Miles)
    • Patricia McPherson (Bonnie Barstow)
    • William Daniels (KITTi hääl)
    • Paul Frees (KARRi hääl)
  • IV hooaeg
    • David Hasselhoff (Michael Knight)
    • Edward Mulhare (Devon Miles)
    • Patricia McPherson (Bonnie Barstow)
    • Peter Parros (RC3)
    • William Daniels (KITTi hääl)
  • 2008
    • Justin Bruening (Mike Tracer)

Tegelaste kirjeldus (1980. aastad)

[muuda | muuda lähteteksti]

Michael Long / Michael Knight

[muuda | muuda lähteteksti]

Michael Arthur Long sündis 9. jaanuaril 1949. 1969. aastal astus ta 20-aastaselt rohelisteks barettideks hüütavasse sõjaväe eriüksusse ja teenis kolm aastat Vietnamis. Kord sattus ta sõjavangi ja saadeti vangilaagrisse, kust ta kolme kuu pärast põgenes. Saades tõsise peavigastuse põgenemise käigus, pidid meedikud tema elu päästmiseks peasse metallplaadi siirdama. 1972. aastal lahkus Michael sõjaväest ja hakkas politseinikuks.

8. augustil 1982 tegeles Michael Long parasjagu tööstusspionaaži juhtumiga, kui ta reedeti ja teda Nevada kõrbes tulistati ning jäeti sinna surema. Miljardär Wilton Knight, Seaduse ja Valitsuse Fondi (Foundation for Law and Government) ülemus, leidis ta kõrbest ja võttis ta oma hoole alla. Michael Long kuulutati surnuks, talle tehti palju keerukaid operatsioone ja anti uus identiteet – Michael Knight. Temast sai "eradetektiiv", kes oma partneri KITTiga pidi kurjategijaid peatama.

Michael Longil oli suhe Stephanie Masoni – Steviega, keda mängis sarjas Hasselhoffi toonane abikaasa Catherine Hickland. Nad oleksid pidanud abielluma, kuid seda segas Michael Longi surm. Sarja jooksul kohtus Michael Knight Steviega kolm korda. Kolmandal korral nad abiellusid, kuid mõni minut hiljem Stevie tapeti. Michael, kes oli juba kaalunud fondist lahkumist, otsustas siiski tööd fondis jätkata pärast seda, kui teda ühe juhtumi käigus tulistati.

"Knight Rider 2000" 1991. aasta telefilmis oli Michael 1990. aastal fondist lahkunud.

Devon Miles

[muuda | muuda lähteteksti]

Suurbritannia parlamendiliikme Cedric Milesi pojana kasvas Devon üles Inglismaal, mängides kriketit ja sõites võidu mootorratastel. Tema vanavanaisa oli pärit Šotimaalt Argylli krahvkonnast. Teise maailmasõja ajal teenis ta Prantsusmaal OSSis. Samal ajal kohtus ta Wilton Knightiga. Pärast sõja lõppu kohtusid Devon ja Wilton uuesti ja asutasid dondi. Pärast Wiltoni surma 1982. aastal sai Devon dondi juhiks. Kuigi alguses oli tal Michaeliga raske läbi saada, siis kolmandaks hooajaks olid nad juba head sõbrad.

"Knight Rider 2000-s" tapeti Devon korrumpeerunud politseinike poolt, keda nad Michaeliga jälitasid.

Bonnie Barstow

[muuda | muuda lähteteksti]

Sündinud 24. novembril, osales Bonnie KITTi arendustöös ja tegeles ka KITTI hooldusega.

1983. aastal tekkisid Patricia McPhersonil sarja produtsendi Robert Fosteriga lahkarvamused, mistõttu ta teiseks hooajaks kirjutati sarjast välja. Sarjas lahkus Bonnie dondist, et jätkata õpinguid San Franciscos.

Tänu sarja fännide reaktsioonile ning David Hasselhoffi ja Edward Mulhare lobitööle, toodi McPherson kolmandaks hooajaks Knight Riderisse tagasi kuni sarja lõpuni. Kolmanda hooaja algusmissioon tõi Michaeli ja KITTi San Franciscosse, aitas Bonnie neid selle juhtumi lahendamisel. Jao lõpus tuli Bonnie fondi tagasi.

April Curtis

[muuda | muuda lähteteksti]

Bonnie asendaja teisel hooajal, April oli enne fondi töötanud ka reisifirmas. Kui Bonnie sügisel 1984 tuli fondi tagasi, lahkus April fondist ning tema edasine saatus on teadmata.

RC3 (Reginald Cornelius III)

[muuda | muuda lähteteksti]

Sündinud ja üles kasvanud Chicagos, otsustas RC3 tänavatel hakata korda looma. Tehes oma venna Vietnami sõjas kasutatud M16 automaadist kummist maketi, patrullis ta Chicago tänavatel "Tänavatasuja" nime all. Kui KITT 4. hooaja alguses hävines, aitasid RC3 ja tema sõbrad Bonniel KITTi taastada. Tänuks palkas Devon ta fondi veoauto juhiks. Mõnikord osales RC3 ka Michaeliga missioonidel.

KITTi esialgne prototüüp. Kui KITTi põhiprogrammeering on inimelu (Michaeli elu) kaitsmine, siis KARRil see programmeering puudus, ning KARR kaitseb iseennast. Fondi esimene boss Wilton Knight jõudis enne oma surma veel KARRi välja lülitada, kuid esimesel hooajal 9. osas "Trust Doesn't Rust" (Tõde ei roosteta) murdsid kaks varast fondi laohoonesse sisse ja aktiveerisid KARRi. Kui Michael küsis Devonilt, et miks Devon talle KARRist ei rääkinud, siis Devon olevat arvanud, et Wilton veel KARRi ära ka lammutas.

3. hooaja episoodis "KITT vs KARR" tuli KARR tagasi. Siis varastas KARR laseri, et Michael ja KITT hävitada.

Garthe Knight

[muuda | muuda lähteteksti]

Wiltoni seadustrikkuv poeg, kes oli Aafrikas vanglas. Teise hooaja alguses, episoodis "Koljat" ta põgenes sealt. Ta ehitas veoki nimega "Goliath" (Koljat). Garthe ema Elizabeth aitas tal kätte saada "Molecular Bonded Shell"i, mis kaitseb KITTi relvade eest. Episoodi lõpus ta saadi jälle kätte.

Episoodis "Koljat naaseb" ta põgenes Koljati abil vanglast ning röövis Devoni, Aprili ja teadlase Dr. Klaus Bergströmi. Teda aitas Adrianne St. Clair.

Adrianne Margeaux

[muuda | muuda lähteteksti]

Kurikael. Osas "Hinglik ellujäänu" kustutas ta arvutihäkkeri abiga KITTi mälu, seetõttu Michael laenas Devoni Mercedese ja April installeeris KITTi arvutisüsteemi kaasaskantavasse televiisorisse. Osas "Koljat naaseb" oli tema nimi Adrianne St. Clair. Seal osas ta aitas Garthe Knighti.

Tegelaste kirjeldus (2008)

[muuda | muuda lähteteksti]

Mike Tracer

[muuda | muuda lähteteksti]

Knight Rideri uus peategelane, Michael Knighti võõrdunud poeg.

1980. aastate teleseriaalis oli KITT (Knight Industries Two Thousand) toona uus kolmanda põlvkonna General Motorsi Pontiac Firebird Trans Am (temaga identne näeb välja ka Chevrolet Camaro). 1991. aasta filmis "Knight Rider 2000" oli KITT laiali lammutatud ning asemele tuli Knight 4000, mida kutsuti ka KIFT ning autoks oli Dodge Stealth ehk õigupoolest Chrysleri poolt Põhja-Ameerika turule toodud Mitsubishi GTO. 2008. aastal saab uueks KITT-iks (Knight Industries Three Thousand) Ford Shelby GT500KR. Seejuures on levinud eksiarvamus, et automargis olevad tähed KR viitavad Knight Riderile, kuid tegelikult on need tuletatud sõnadest King of the Road.