Mine sisu juurde

Klinte kirik

Allikas: Vikipeedia
Klinte kiriku välisvaade
Lõunaportaali detail

Klinte kirik (rootsi keeles Klinte kyrka) on keskaegne kirik Klintes Ojamaal, Klintehamni lähedal. Põhiosas gooti stiilis kirik valmis 1300. aasta paiku. Kirik kuulub Rootsi kiriku Visby piiskopkonnale.

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Klinte kiriku vanim osa on torni alumine osa, mis pärineb 13. sajandi algupoolelt ja on romaani vormides, olles arvatavasti säilinud varasemast romaani ehitisest. 1300. aasta paiku ehitati uues gooti stiilis ümber kiriku pikihoone ja kooriruum, mis on tänaseni säilinud. Umbes sel ajal kõrgendati ka kirikutorni.

Torniosa punasest ja hallist kivist portaal ja aknad on romaani ümarkaartega. Torni kõrgemas osas on teravkaarsed gooti aknad. Kooriruumi avanev lõunaportaal on teravkaarne astmikportaal, mille palestiku pungkapiteelid on kõrgetasemelise ja ajastule iseloomuliku raiddekooriga.[1]

Interjöör[muuda | muuda lähteteksti]

Kooriruumi võlvi ehivad seinamaalingud, mis stiililt sarnanevad Rone kiriku maalingutega. Kiriku suures ehisraamistikuga idaaknas on säilinud mõned paneelid algsetest klaasvitraažidest, mis arvatakse olevat sama meistri töö, kes töötas Alskogi kirikus.

Sisustuses on säilinud 15. sajandist pärinev triumfirist. Liivakivist altariretaabel 1643. aastast on skulptor Gert van Egheni töö. Ristimiskivi on 1667. aastast ja kirikupingid pärinevad samuti 17. sajandist.[2]

1933. aastal kirikut renoveeriti.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Klinte kyrka. - guteinfo.com". Originaali arhiivikoopia seisuga 7. september 2021. Vaadatud 7. septembril 2021.
  2. "Klinte kyrka. - guteinfo.com". Originaali arhiivikoopia seisuga 7. september 2021. Vaadatud 7. septembril 2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]