Kirimale suurmeister

Allikas: Vikipeedia
Esimesi kirimale suurmeistreid Olaf Barda

Kirimale rahvusvaheline suurmeister (inglise keeles International Correspondence Chess Grandmaster; lühend GM) on kirimales sportlike saavutuste eest tulemuspõhiselt antav kõrgeim nimetus.

Nimetuse võttis kasutusele Rahvusvaheline Kirimaleföderatsioon (ICCF) 1953. aastal. Samal aastal said selle nimetuse 4 kirimaletajat, kes äsjalõppenud esimestel kirimale maailmameistrivõistlustel (1950–1953) jõudsid esinelikusse[1]: Cecil Purdy (Austraalia), Mario Napolitano (Itaalia), Harald Malmgren (Rootsi) ja Olaf Barda (Norra).

1991. aasta alguseks oli nimetuse saanud 109 kirimaletajat, sealhulgas Lūcijs Endzelīns (1959), Lothar Schmid (1959), Vjatšeslav Ragozin (1959), Igor Bondarevski (1961), Albéric O'Kelly de Galway (1962), Risto Kauranen (1977), Donatas Lapienis (1979) ja Pertti Lehikoinen.

Rahvusvahelise suurmeistri nimetus antakse kirimaletajatele, kes on tulnud kirimale maailmameistrivõistluste finaalturniiril esikolmikusse või kes saab kirimaleolümpia finaalturniiril esimesel laual mängides parima tulemuse või täitnud kaks suurmeistri normi rahvusvahelistel kirimale tiitlivõistlustel.[2]

2019. aasta oktoobri seisuga on suurmeistri nimetuse saanud kokku 470 kirimaletajat, sealhulgas Eestist viis maletajat.

Kirimale suurmeistri nimetuse saanud naiskirimaletajad[muuda | muuda lähteteksti]

Teise naisena on GM nimetuse saanud Annemarie Burghoff

Kirimale suurmeistri nimetuse saanud Eesti kirimaletajad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. I.C.C.F. serverchess.com
  2. ICCF Rules iccfwebfiles.blob.core.windows.net

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]