Katapult

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
See Artikkel See artikkel on sõjamasinast. Lennuki stardiseadme kohta vaata artiklit Katapult (lennukikandja). Lenduri päästeseadme kohta vaata artiklit Katapultiste.

Replica catapult.jpg

Katapult ehk heitemasin oli antiik- ja keskajal kasutatud piiramismasin, millega purustati kindlustusrajatisi ja heideti piiratavate kahjustamiseks kive, mädanevaid laibaosi, aga ka anumatesse suletud tuld, mesilassülemeid, mürgiseid madusid ja lülijalgseid.

Kiviheitemasinaid kasutasid ka eestlaste muistses vabadusvõitluses nii ristisõdijad kui eestlased[1]. Eestis kadusid kiviheitemasinad sõjamasinatena 1420. aastatel, kui asemele tulid suurtükid[1]. Keskaegse kiviheitemasina viimane sõjas dateeritud kasutamine toimus 1779. aastal, kui britid ehitasid trébuchet' laengute heitmiseks Gibraltari kindlust piiravate hispaanlaste pihta. Tänapäeval on relvastatud konfliktides ja kokkupõrgetes kasutanud kiviheitemasinaid I maailmasõjas prantslased, Süüria konfliktis 2013 Aleppos ja ukrainlased 2014 Kiievis. Suurim tänapäeval töötav rekonstruktsioon asub Warwicki kindluses ja sellega on heidetud 36 kg kive 300 m kaugusele.

Keskaegseid kiviheitemasinaid eristatakse konstruktsiooni ja võimsuse järgi (trébuchet, onager, bouillard ja mangonel). [2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 TEA entsüklopeedia. 10. köide: Kallas–klarnet. TEA Kirjastus, 2013, lk 357.
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Catapult