Gil galad

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kasutaja:Neptuunium/Gil galad)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Gil galad oli Noldori haldjate kõrg kuningas J,R,R Tolkieni raamatust Silmarillion.

Gil galad sündis kuskil Esimese ajastu keskel üles kasvades elas ta salastatud haldjate Gondolini linnas, kuid kui se hävitati Melkori poolt pärast seda liitus ta Noldori haldjatega. Feanori poegade kolmanda kuninga languse ajal sirionis tema ja ta väed jäid liiga hiljaks ellujäänud liitusid Gil galadi vägedega nad rääkisid ka, et Elrond ja Elros võeti kinni nende poolt, kuid Feanori pojad kadusid või surid pärast Wrathy sõda. Elrond jäi haldjaks ja liitus Gil galadi vägedega samal ajal, kui Elrosest sai Numenoori kuningas kuna ta valis sureliku elu (haldjad said seda otsustada kas olla surematud või surelikud nagu inimesed) sellega ka lõppes Esimene ajastu ja kõrg kuningas Gil galad lõi Lindoni Sini mägede lääne aladele mis alles jäid kuna maailm muutus pärast Wrathy sõda.

Enne Elendini ja ta poegade tulekut Gil galadi kuningriik Keskmaal levis lääne rannikust kuni rohelaase lääne osani üle udumägede Gil galad ehitas mitmeis sadamaid nagu Hallid sadamad, Harlond ja Forlond palju noldori haldjaid ja isegi mõned edaini ellujäänud mehed elasid ka Harlindonis Gil galadi juhtimise all. Sindari ja rohe haldjad elasid Forlindonis enne kui läksid itta oma suguste juurde Teleri haldjatest said sünklaane haldjad, sest Telerid ei tahtnud, et neid juhib Noldor.

Edainid või inimeste isad läksid läände, et elada Numenooril üle pika aja Noldori haldjad said nende headeks liitlasteks palju aastaid hiljem Tar Alderian mere sõitja ja Numenoori kuningas tõi Malorni puude seemned need seemned ei kasvand Gil galadi maadel Eriadoris ja ta andis need Galadriellile Celebronle kes lahkusid just Eriadorist ja lahkusid Nindorienis ms nimetati ümber Lothlorieniks kuld puude mets. Haldjate riik õitses kuid siis tuli Annatar kingituste isand Gil galad ei teinud temaga kaupa kuigi tema kingid ja sõnad olid ausad, kuid Eregioni haldjad usaldasid teda ja nii nende lord Celebrimbol ja Annatar said hästi läbi ja õppisid sepistamisest üle aja veenis Annatar, et nad looks 16 sõrmust. Salaja lõi Celebrimbol veel kolm sõrmust Annatari teadmata need andis ta haldja lordide vahel ära.

Kohe muidugi kui Gil galad oma sõrmuse Narya sai andis ta selle Cirdanile kes sai ka muidugi sõrmuse Vilya Celebrimbol üritas tegelikult Gil galadi omal viisil teenida kuigi ta tema käske eiras. Celebrimbol oli Fenori võimsaima haldja sepa järeltulija ja ta tahtis palju oma suguste heaks, kuid sellest polnud kasu, sest ta suri enne kui sõda Sauroniga algas selles sõjas Sauron alahindas haldjaid ja kõrg kuningat Gil galadi ning nende liitlasi Numenooril. Tar-mainister numenoori kuningas otsustas appi minna ja saatis oma laevastiku ja algas Haldjate ja sauroni sõda 1693-1701 TA 1700.a Numenoori laevastik saabus ja nad ajasid Sauroni väed tagasi.

Pärast sõda anti võimsaim haldjate sõrmus Vilya Elrondile sel hetkel kui Numenoor hävis ja Sauroni hing Mordoris taastus elasid Gil galadi haldjad rahus kuni Viimse liidu päevani. Gil galad ja Cirdan läksid ilmarünkale, et liituda Arnori meestega ja siis Rivendeli kolmeks aastaks, et luua relvi ja plaan sõjaks edasi mindi üle udumägede Lorieni haldjate ja Amdiriga kohtuma seal liitusid veel metsa kuningriigi haldjad ja mõned moria päkapikud. Koos nad läksid verissese Dagorladi lahingusse seal surid Metsa kuningriigi kuningas Oropher (Tranduili isa) ja Lorieni lord Amdir seda lahingu välja nimetati hiljem Surnute sooks kuna see ala oligi hiljem soo. Barad duri piiramises võitlesid Elendil ja Gil galad Sauroniga Elendil suri Sauroni nuija tõttu ja Gil galad põles ta leegitsev hinge pärast see muidugui nõrgestas teda kuna Elendil ja Gil galad said vigastada teda kuid mitte piisavalt see andis aega Isilduril lõigata Võimusõrmus tal käest ja lahingu võita. Lindonit valitses edasi Cirdan ja Gil galadi mäletati kangelasena Haldjate seas.