Kasutaja:Neptuunium/Angmari Nõidkuningas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Angmari-nõidkuningas on antagonist J,R,R Tolkieni raamatutes.

Üldvaade[muuda | muuda lähteteksti]

Angmari-nõidkuningas oli kunagi inimene, kuid muutus Sauron sõrmuse läbi nähtamatuks vaimuks ta oli ka Sauroni kõige usaldusväärseim teener kes tegi või oli osa tähtsates Keskmaa sündustes.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sündinud teadmata aastal teisel ajastul oli Er-murazor (tema inimese nimi) Numenoori saare võimas lord ja selle kõrval loitsuja, kuid mingil hetkel 1697.a sai ta haldjalt nimega Annatar(Sauron maskeeringus) mingi sõrmuse nähes, et sõrmus näib kahjutu olevalt ja, et see tuli haldjalt ei arvanud Er sellest midagi ja kandis seda kui aksessuaari. Kuid lõpuks kui ta sai uskumatult rohkem võimu ja rikkust muutus ta nähtamatuks vaimuks ja sai sellega ka igavese elu nagu haldjatel ja allus Sauronile nüüdsest alates sai ta näha maailma ainult varjude moodi kuna ta ei eksisteerinud enam füüsilises maailmas. Teised said teda näha vaid siis kui ta endale musta rüü peale pani. Ta oli ka end mingi hetk pärast seda end tõestanud millegagi, et on vääriline olla Sauroni parem käsi ja sai nii ka tiitli nazgulite isand.

Sauroni kinni võtmise ja numenoori hukku vahel teenis ta kui asevalitseja Mordoris, kui nende isand naases valmistusid nad uueks sõjaks Keskmaaga juhtides koos teiste kaheksa nazguliga Sauroni vägesid läände. Viimse liidu sõjas (3430-3441 TA)võitlesid nad Dagorladi lahingus 3434 TA ja Barad-duri piiramises 3434-3441 TA kui Sauron välja tuli ja liidu juhud tappis sai Isildur kuninga Elendili poeg lõigata võimusõrmus Sauroni käest hävitades ta keha, kuid mitte hinge. Kuna Sauroni hing ei hävitatud jäid ka Nzgulid püsima, kuid nagu Sauron olid ka nazgulid nõrgad ja nad pagesid ida poole.

Kolmandal ajastul käsiti Nõidkuningal minna põhja, et hävitada inimeste põhja kuningriik Arnor ta ehitas oma riigi udumägede põhja osas maal nimega Angmar luues nii Angmari kuningriik saades nime Angmari-nõidkunungas. Olles end kindlustanud luues suured orki, kurjade inimeste ja trollide armee alustas ta sõda Arnori vastu, ta sihtis kõigepealt Arnori kõige nõrgamat riigi osa Rhudaur alustades nii Angmari sõja kuna tal oli spioone ja liitlasi Rhudauris nimelt sealsed künka inimesd (hillmen ing). Kui Rhudaur langes liikus Nõidkuningas oma armee ja künkainimestega (kes liitusid kuna vihkasid Arnorit) Amon suli (Ilmarünk hiljem) piirama see oli Arnori vaate punkt ja kindlus Rhudauris kui see põletati maha mindi edasi Cardolandi.

Erinevalt Rhudaurist läks sellega kauem kuna kuningriik suutis end ettevalmistda lõpuks sai Angmar suurte numbritega võidu neid aitas ka see kuna Sauron saatis tapva katku neid hävitama. Cardolandis asusid ka Arnori kuningate hauad kus asusid tuntumate isikute laibad need laibad muidugi toodi ellu kui Nõidkuningas saatis kurjad hinged sinna luues nii haua wightid.

Pärast Cardolandi langust liikus Angmri armee viimase Arnori kuningriigi vastu Arthedain rünnates selle pealinna Fornosti seda rünnakut aitas tagasi hoida Lindoni ja Rivendeli haldjate rünnak. 1974.a ründas Nõidkuningas jälle Fornost seekord see langes ja Arnor inimeste põhja kuningriik hävitati.

Mõnda aega pärast seda rünnati Nõidkuningat Gondori prints Earnur tema ja Rivendelist Glorfindeli haldjate armeega Fornosti lahingus 1975 KA. Lahingu käigus pages Nõidkuningas, kuid selle asemel, et Angmari minna põgenes ta Mordori kuna ta ülesanne põhjas oli täidetud Angmari kuningriik varises pärast seda kokku kuna puudus kindel juht.

Pärast Arnori kuningriigi langust ja taganemine Mordori aastal 2000.KA kogus Nõidkuningas Sauroni käsul uue orki armee kokku ja 2002 KA võttis Minas ithili (kuu torn) ja nimetas selle ümber Minas morgul (musta maagia torn) sellest sai nii tema, kui ka teiste nazgulite kindlus.

2043.a kui suri Gondori kuningas Eärnil teine võttis kuninga trooni ta poeg Earnur prints kes võitis Nõidkuninga Fornost lahingus ja sel samal aastal kutsus Nõidkuningas kuninga duellile, kuid Earnul keeldus. Seitse aastat hiljem aastal 2050 KA kutsus Nõidkuningas ta jälle duellile millega kuningas seekord nõustus, kuigi tema troonihoidja (asevalitseja põhimõtteliselt) hoiatas teda öeldes, et see on kindlalt mingi lõks. Eirates tema hoiatust ratsutas Earnur Musta maagia torni ja teda ei nähtud enam kunagi nii lõppes ka kuningate liin kuna tal polnud järeltulijaid.

Pärast seda algas vaatlev rahu nazgulid ja Nõidkuningas jäid Morgul linna ja Sauron põgenes mõneks ajaks itta kuna ta ei tahtnud, et haldjad, võlurid või inimesed teme tõelist palet oleks näha. Mingil hetkel tuli Sauron tagasi ja kutsus nazgulid Dol-guldur, et valmistada ennast näitama maailmale see hetk toimus Bilbo Paunaste ja Thorin Tammiskilbi retke ajal kõige paremini teatud Peter Jackksoni Kääbiku filmis Smaugi laastatud maa ja Viieväe lahingus kus ta võitleb valge nõukoguga. Seal ta sai muidugi lüüa ja ta koos oma nazgulitega põgenes ta Mordori, et üles ehitada Barad-dur.

2475.a KA saatis Nõid kuninga Haradrimide ja orkide armee, et võtta Osgiliathi ida poolne linn (kuna linn asus mõlemal jõekalal) ning 3018.a saadi kätte nazgulite poolt ja piinati Gollumit kuna ta teadis sõrmusest. Kuna Gollum valetas täpse asukoha kohta saatis Sauron Nõidkuninga Sarumani juurde, et teada kus asub nii nimetatud Maakond Saruman, aga keeldus teel tagasi Mordori nad kohtusid Sarumani spiooni Grima ussikeelega kes kartes oma elu nimel näitas neile täpse asukoha saades teada asukohast läksid nad Morguli ja kutsusid teised sõrmusevaimud endaga kaasa, et kääbikut otsida. Nõidkuningas külastas vahepeal ka Haua künkaid ja äratas sealse wightid mida ta tegi ka Angmar sõja ajal, et nad jääks koha peal valvesse kui kaabikuid peaks mööda minema.

Lõpuks nad lahkusid Haua küngastelt, et mujalt otsida ja just pärast nende lahkumist ka jõudsitgi kääbikud sinna wightid küll ründasid neid kuid neil ei õnnestunud neid tappa kuna nende vastu kasutati nende nõrkust päikesevalgust.

Nad otsisid pikalt ja mitmel korral oleks Nõiskuningal õnnestunud nad kätte saada, kuid nad põgenesid Ilmarünkal ründasid Nõidkuningas ja teised neli nazguli kääbikuid ja rünnaku ajal õnnestus Nõidkuningal isegi Frodot haavata morguli teraga mille haav muudab isiku vaimuks nagu nazgul. Neid peatas ainult Aragon kes kasutas tuld nende vastu, kuid Frodo sai karmilt haavata kui nad kohtusid Arweni Elrondi tütrega võttis ta ruttu Frodo oma hobuse selga, et ta Rivendeli viia kuna ainult haldja meditsiin saab teda aidata. Tee peal ründasid kõik nazgulid ja Nõidkuningas neid Bruineni jõe ääres kui Nõidkuningas ütles lause "Anna meile kääbus haldja naine" lasi Arwen neil end rünnata see oli lõpuks lõks kuna Elrond ja Gandalf lõid tõusulaine mis uhtus nad tagasi Mordori.

Pärast Bruineni juhtunut saadeti nad mitte ainult Mordori vaid kaotasid ka oma ratsud ja saades nii endale uued elukad soomuselised ja jubedamad ratsud. Morgulis ajas Nõidkuningas armee kokku ja ründab Gondorit võttes esmalt Osgiliathi lääne osa ja hiljem alustades Pelennori väljade lahingut selle käigus hävitab Nõidkuningas peaaegu Gandalfi ja kuna Rohan tuli appi ründab ta hiljem nende kuningat Theodenit. Võttes kuninga ratsu maha ja Theodeni jätnud selle alla valmistub elajas teda õgima, kuid teda peatab Eowyn kuninga nõbu Nõidkuningas küll hoiatas teda, et ära tule tema ja ta saagi vahele, kuid hoolimata hoiatusest raiub Eowyn elaja pea maha. Vihastatuna sellest ründab sõrmuse vaim Eowynit mõõga ja hiiglasliku ahela otsas rippuva nuiaga. Võitluse käigus on Nõidkuningas valmis Eowynini mõrvama öeldes "Sa narr mind ei tapa ükski mees sure nüüd". Sel hetkel pussitatakse teda põlve seljatagant Haua teraga Merry tera mis loodi Arthedainis kuna seda pidi kasutama Angmari sõjas Merry sai selle kui ta oma kaaslastega Haua künkaid läbis see oli kasulik kuna see oli ainuke relv mis suutis nazgulile viga teha, sest teised tava mõõgad purunesid Nõidkuninkat puutudes. Pussitades teda põlve kaotas Nõidkuningas loitsu mis teda kaitses ja jäi haavatavaks nüüd igale mõõgale Eowyn tõusis ja näitas, et kiivri all pole mees vaid naine ja sel hetkel lõi naine oma mõõga talle näkku mis ta ka tappis ja nii suri Sauroni teine käsi ja lahingu kaotati Mordori poolt.