Kasimir IV (Pommeri)

Allikas: Vikipeedia
Kasimiri pitser

Kasimir IV (poola: Kazimierz IV või Kaźko Słupski) (1351 - 2. jaanuar 1377) oli Pommeri-Stolpi hertsog 1374. aastast.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Kasimir oli Bogislaw V ja tolle naise Elżbieta poeg. Tema emapoolsel vanaisal Kazimierz III Suurel, viimasel Piastide dünastiast Poola kuningal ei olnud poegi ja kasvatas teda oma õukonnas. Pärast vanaisa surma 1370. aastal sai noor Kasimir esialgu tema osaliseks järglaseks, kuna testament andis talle lääniks Dobrzyńi, Bydgoszczi, Kruszwica, Złotówi ja Wałczi maad. Ometi nurjas tema ambitsioonid peagi Ungari Lajos I, kellest sai varasemate paktide põhjal järgmine Poola kuningas Ludwik I nime all, ja tühistas Piasti testamendi. Hertsog Kasimir sai vaid Dobrzyńi maa ajutiseks lääniks.

1360. aastal abiellus Kasimir oma esimese naise Kennaga. Too oli Algirdase ja Tveri Uljana tütar, üles kasvanud õigeusu kiriku usus. Abielludes ühines ta Rooma-Katoliku Kirikuga ja ristiti uuesti nimega "Johanna". Naine suri 27. aprillil 1368 lastetuna.

Aasta hiljem abiellus Kasimir IV oma teise naise Małgorzataga. Too oli Masoovia Siemowit III tütar. Nad ei saanud lapsi. Pärast Kasimiri surma haavadesse (saadud kuningas Ludwiki nimel Władysław Biały vastu võideldes) abiellus naine Lubini ja Brzegi hertsogi Henryk VII-ga.

Kuigi pärast isa Bogislaw V surma 1374. aastal oli Kasimir IV mõnda aega Pommeri-Stolpis, veetis ta enamuse ajast Bydgoszczis; pärast tema surma 1377. aastal läksid tema läänid tagasi Poolale.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Bogislaw V
Pommeri-Stolpi hertsog
1374–1377
Järgnev
Wartislaw VII