Kareličy

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kareličy

[ Karelitšõ ]
valgevene Карэлічы * / Kareličy *transkriptsioon: Karelitšõ
vene Кореличи (Korelitši)

Coat of Arms of Kareličy, Belarus.png
Flag of Kareličy.svg

Elanikke: 6854 (2009)[1]

Koordinaadid: 53° 34′ N, 26° 8′ E
Kareličy (Valgevene)
Kareličy

Kareličy (transkribeerituna Karelitšõ) on alev Valgevenes Hrodna oblastis, Kareličy rajooni halduskeskus. Asula nimi on poola keeles Korelicze, leedu keeles aga Kareličai.

Alevis on toiduainete tööstus, töödeldakse ka lina. Kareličy on traditsiooniliselt olnud kohalikuks tikandite valmistamise keskuseks.

Haridust annavad keskkool ja põhikool. Alevis on raamatukogu ja kultuurimaja. Vaatamisväärsusteks on katoliku kirik aastast 1938, õigeusu kirik aastast 1877, park ja mõisakompleks XIX sajandi lõpust, pruulikoda aastast 1858.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Alevit mainitakse esimest korda aastal 1395, mil seda rüüstasid ristirüütlid. Taas mainitakse Kareličyt XV sajandil, mil see kuulus Leedu suurvürstile ja asus Navahradaki vojevoodkonnas. Aastal 1505 rüüstasid asulat krimmitatarlased.

Aastaks 1594 oli Kareličyst saanud alev. XVI sajandil läks alev Czartoryskite valdusesse, aga XVII sajandil Radziwillidele. Aastal 1655 rüüstasid alevit vene väed, veidi hiljem aga rootslased. XVII sajandi keskel hakkas alevis tegutsema tikandimanufaktuur, mille käivitasid Radziwillid. Lisaks tikanditele valmistati seal veel diivaneid, gobelääne ja kuntušše. Põhjasõja ajal rüüstasid rootslased taas Kareličy. Aastal 1757 valmis raekoda.

Alates kolmandast Poola jagamisest aastal 1795 oli Kareličy Venemaa koosseisus. Aastast 1828 läks alev Wittgensteinide valdusesse, aga hiljem Puttkameritele. XX sajandi alguseks oli alevis 1500 elanikku, seal tegutses postkontor ja telegraaf. Peale Esimest maailmasõda kuulus Kareličy Poola koosseisu, 1939. aastast Nõukogude Liitu.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

  • Andrej Bohuš - Valgevene füüsik
  • Itzhak Katzenelson - juudi luuletaja
  • Walenty Romanowicz - poola kunstnik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]