Kanarbikulaadsed

Allikas: Vikipeedia
Kanarbikulaadsed
Kanarbik (Calluna vulgaris)
Kanarbik (Calluna vulgaris)
Taksonoomia
Riik: Taimed Plantae
Hõimkond: Katteseemnetaimed Magnoliophyta
Klass: Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts: Kanarbikulaadsed Ericales

Kanarbikulaadsed (Ericales) on õistaimede selts kaheiduleheliste klassist.

Kirjeldus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Seltsi kuulub nii puid, põõsaid, kui ka ronitaim ja rohttaimi. Lisaks autofüütidest taimedele kuulub kanarbikulaadsete seltsi ka mükoheterotroofe ning loomtoidulisi taimi (näit sugukond sarratseenialised). Erikoidne mükoriisa esineb peamiselt sugukondades kanarbikulised (globaalse levikuga sugukond), rööpkanarbikulised (Lõuna-Ameerika, Indoneesia, Austraalia) ja kukemarjalised (peamiselt kõikjal põhjapoolkeral) ja teda iseloomustab seenmantli ja Hartigi võrgustiku puudumine[1].

Levila[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kanarbikulaadsed on kosmopoliitne selts. Esindajaid leidub nii troopikas, kui ka arktilistel ja parasvöötme aladel. Seltsi kuulub kokku üle 8000 liigi, millest kanarbikulisete sugukonda umbes 2000-4000 liiki.

Kasutamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõige tuntub kanarbikulaadsete seltsi esindaja on kahtlemata teepõõsas. Teepõõsaliste sugukonda kuuluvad ka sellised söödavaid vilju kandvad taimed nagu kiivi-aktiniidia, virsikupuu, mustikas, joovikas ja jõhvikas. Seltsi kuulub ka võiseemnik, mis on miljonite kõrbepiirkondades elavate aafriklaste peamine toidus vajalike rasvhapete allikas. Mitmeid kanarbikulaadsete seltsi kuuluvaid taimi kasvatatakse ka nende kauni välimuse tõttu. Tuntuimad on kindlasti: asalea, rododendron, kameelia, ebajasmiin, alpikann, aed-leeklill ja balsamiin.

Seltsi kuulub 25 sugukonda rohkem kui 8000 liigiga:

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Kõljalg, U. Riik Seened (Fungi)