Kadunud poja tagasitulek

Allikas: Vikipeedia
See artikkel See artikkel räägib Piibli mõistuloost. Maali kohta vaata artiklit Kadunud poja tagasitulek (Rembrandti maal).

Pompeo Batoni "Kadunud poja tagasitulek" (1773)
Jacques Joseph Tissot "Kadunud poja tagasitulek" ("Le retour de l'enfant prodigue"), Brooklyni Muuseum

"Kadunud poja tagasitulek" ehk tähendamissõna kadunud pojast on mõistulugu Piiblis, Luuka evangeeliumi 15. peatüki salmides 11–32[1][2]. Piiblis jutustab Jeesus Kristus seda kuulajatele, kelle seas on nii tema õpilasi kui ka varisere.

Lugu kõneleb isast, kel on kaks poega, noorem ja vanem. Noorem poeg küsib isalt oma pärandust ja isa annab selle talle. Poeg on aga raiskaja loomuga ning lööb oma varanduse läbi, olles lõpuks sunnitud naasma koju ja paluma, et isa võtaks ta oma majas sulaseks. Poja üllatuseks aga isa ei põlga teda ära, vaid tervitab teda tagasijõudmise puhul pidulikult ja tänulikult. Kadedust tundes keeldub vanem poeg rõõmutsemises osalemast. Isa meenutab vanemale pojale, et ühel päeval pärib tema kõik ja nad peaksid ikkagi ühiselt tähistama noorema poja kojutulekut, kuna see oli vahepeal kadunud ja siis uuesti üles leitud.

Kadunud poja lugu on kolmas, viimane osa mõistulugude tsüklist lunastuse teemal, kus sellele eelnesid lugu kadunud lambast ja lugu kadunud mündist.

Katoliku kiriku ladina riituse traditsioonis loetakse seda kirjakohta paastuaja neljandal pühapäeval kolmeaastase tsükli kolmandal aastal[3].

Mõistulugu kadunud pojast on kujutanud mitmed Euroopa kunstnikud, teiste seas Rembrandt, Pompeo Batoni ja James Tissot.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. BibleGateway. 2016. Luke 15:11–32 The Parable of the Lost Son - Jesus.
  2. BibleGateway. 2016. Parable of the Forgiving Father (15:11-32) - The IVP New Testament Commentary Series
  3. "Lent 4C". TextWeek.com. Vaadatud 12.09.2013.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]