Küünal

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel on põletusvahendist; teiste tähenduste kohta vaata artiklit küünal (täpsustus).

Põlev küünal

Küünal on kütteaine (milleks on tavaliselt küünlarasv, parafiin või vaha) ja tahiga põletamisvahend, mida kasutatakse valgustamiseks (valgusallikana) ja vahel ka soojendamiseks. Enamasti on küünlad valmistatud odavamast toorainest parafiinist.

Küünlatootjad valmistavad erineva värvuse, suuruse, kuju ja lõhnaga küünlaid. Lõhnastada saab küünlaid looduslike eeterlike õlidega või kunstlike lõhnaainetega. Odavatest toorainetest tehtud küünlad eraldavad põledes õhku kahjulikke jääkaineid, sh vääveldioksiidi, mis on sisse hingates inimesele kahjulik. Kõige kahjulikumad ained eralduvad värvist, lakist või sünteetilistest lõhnaainetest.[1] Lõhnaküünalt saab kasutada ruumi aromatiseerijana.

Küünla kvaliteet sõltub valmistusmaterjali kvaliteedist. Põlemisel on oluline ka tahi asetus ja põlemiskeskkonna tingimused.[2] Leegi kõrgus sõltub peamiselt tahi jämedusest.[3]

Küünlad on olulised sisekujunduse elemendid. Küünlaga koos kasutatakse küünlajalga või küünlaalust. Neid valmistatakse erinevatest materjalidest, näiteks metallist, klaasist, kivist, savist, portselanist. Küünalde hoidjaid on hakatud valmistama ka vääriskividest ja Himaalaja soolast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]