Küünal

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on põletusvahendist; teiste tähenduste kohta vaata artiklit küünal (täpsustus).

Põlev küünal

Küünal on kütteaine (milleks on tavaliselt küünlarasv, parafiin või vaha) ja tahiga põletamisvahend, mida kasutatakse valgustamiseks (valgusallikana) ja vahel ka soojendamiseks.

Enamasti on küünlad valmistatud odavamast toorainest parafiinist. Küünlataht peab olema imav. Imavus on tahi juures äärmiselt oluline, sest taht imab sulanud küünlavaha ja transpordib seda üles leegini.

Küünlatahi süütamisel tekib kuumus, mis hakkab sulatama leegist madalamale jäävat küünlavaha. Kuna küünlavahal on väga madal sulamistemperatuur, muutub see leegi kuumusest vedelaks ja hakkab aurustuma. Aurustunud vaha hakkab liikuma mööda tahti leegi poole, kus see reageerib leegi poolt ligitõmmatud hapnikuga. Põlemine tekitab valgust, soojust, veeauru ja süsihappegaasi. Umbes veerand kogu küünla põlemisest tekkivast energiast vabaneb soojusena, mis kiirgub leegist igasse suunda. Nii sulatab osa vabanevast soojusest uut vaha ja toidab leeki küünla lõpuni põlemiseni.

Stabiilne leek on ideaalne põlemiskeskkond. Pärast küünla süütamist võtab leegi stabiliseerimine natukene aega, mistõttu võib leek alguses väreleda ja eritada tahma. Stabiliseerudes saavutab leek omase tilgakuju. Samas kui leek saab liiga palju või vähe hapnikku või vahaauru, võib see hakata värelema ja tahmama. Leegist eralduv tahm koosneb täielikult põlemata süsinikuosakestest.[1]

Küünlatootjad valmistavad erineva värvuse, suuruse, kuju ja lõhnaga küünlaid. Lõhnastada saab küünlaid looduslike eeterlike õlidega või kunstlike lõhnaainetega. Odavatest toorainetest tehtud küünlad eraldavad põledes õhku kahjulikke jääkaineid, sh vääveldioksiidi, mis on sisse hingates inimesele kahjulik. Kõige kahjulikumad ained eralduvad värvist, lakist või sünteetilistest lõhnaainetest.[2] Lõhnaküünalt saab kasutada ruumi aromatiseerijana.

Küünla kvaliteet sõltub valmistusmaterjali kvaliteedist. Põlemisel on oluline ka tahi asetus ja põlemiskeskkonna tingimused.[3] Leegi kõrgus sõltub peamiselt tahi jämedusest.[4]

Küünlad on olulised sisekujunduse elemendid. Küünlaga koos kasutatakse küünlajalga või küünlaalust. Neid valmistatakse erinevatest materjalidest, näiteks metallist, klaasist, kivist, savist, portselanist. Küünalde hoidjaid on hakatud valmistama ka vääriskividest ja Himaalaja soolast.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]