Mine sisu juurde

Käsipuu

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib trepi vms piirdest, tooli käsipuu kohta vaata artiklit käetugi.

Metallist trepikäsipuu

Käsipuu on käega haaratav piire, mis pakub astujale või seisjale tuge ja aitab tasakaalu hoida. Käsipuid kasutatakse peamiselt treppidel ja eskalaatoritel, et vältida ohtlikke kukkumisi. Käsipuud on tavaliselt postidega toestatud või paigaldatud otse seinale.

Käsipuud on ka sildadel, rõdudel ja mujal, kus on oluline ohutuse tagamine.

Vanima teadaoleva trepikäsipuu avastas prantsuse arheoloog Pierre St. Jamaine Lõuna-Iraagis Nippuri linnriigi Assüüria tsivilisatsiooni varemetest.

Euroopa standard

[muuda | muuda lähteteksti]

Briti standard ja Briti standardi tegevusjuhis on kokku sobitatud Euroopa normaaliga (EN). Trepikäsipuu kõrgus on seatud vahemikku 0,9–1 meetrit. Detailsemalt leiab infot Suurbritannia valitsuse kodulehelt[1].

Käsipuude mõõtmed

[muuda | muuda lähteteksti]

Käsipuu kõrguseks astme keskelt mõõdetuna on üldjuhul 900 mm. Peamiselt laste kasutatavates hoonetes (koolid, lasteaiad jms) on vajalik ka teine käsipuu, mis on 600–700 mm kõrgusel. Käsipuu kaugus seinast või kinnisest piirdest peab olema vähemalt 45 mm. Trepivõre pulkade vahekaugus ei tohi ületada 110 mm. Käsipuu peab olema ümmarguse või ristkülikukujulise profiiliga, vastavalt läbimõõtudega ümarprofiilil 30–40 mm ja ristkülikukujulisel käsipuul 120–180 mm. Treppide lahtine pool tuleb varustada käsipuu või piirdega (peab olema vähemalt ühel pool). Ohutuks liikumisteeks loetakse käsipuuga varustatud kolme või enama astmega treppi. Teistes riikides võivad standardmõõdud ja nõuded vähesel määral varieeruda.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]