Eskalaator

Allikas: Vikipeedia
Eskalaator töös.
Ratturite eskalaator Trondheimis. 2015. aasta september

Eskalaator on iseliikuv trepp inimeste üles või alla transportimiseks. Eskalaatoreid kasutatakse sageli sellistes kohtades, kus lift oleks ebapraktiline, mõnikord on hoones olemas mõlemad tõstevahendid. Peamiselt võib neid leida kaubamajades, lennu- ja muudes jaamades, hotellides, staadionitel. Eskalaatorid suudavad suurt hulga inimesi transportida, vajades aga vaid ligikaudu sama palju ruumi kui tavaline trepp. Seda tõsteseadet on varem liigitatud ka liftiks. Ühes hoonete kõrgemaks ehitamisega, aga ka näiteks kaevanduste sügavamaks muutumisega, on tekkinud vajadus erinevate tõsteseadmete järele, üks neist on eskalaator.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese eskalaatori patendi taotles 1859. aastal USA-s Massachusettsis Nathan Ames, kuid selle patendi algusel ühtegi töötavat mudelit ei ehitatud.

Jesse W. Reno patenteeris 1892. aastal "lõputu konveierlindi ehk elevaatori". Tema lõi ka esimese töötava mudeli, mille paigaldas 1896. aastal New Yorgi linnas Coney Islandi Old Iron kaile.

"Keerleva trepi" illustratsioon Nathan Amesi patendile (USA patent nr 25 076, 9. august 1859)

Charles Seeberger hakkas 1895. aasta mais joonestama Wheeleri versiooniga sarnast eskalaatorit. 1899. aastal valmis esimene avalikult kasutuses olev eskalaator, mis võitis 1900. aasta Pariisi maailmanäitusel esikoha.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]