Juneau

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Alaska osariigi pealinnast; teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Juneau (täpsustus)

Juneau

[ dž'uunõu ]
inglise Juneau
Lipp
Vapp

Pindala 8430,4 km²
Elanikke 32 255 (1.04.2020)[1][2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 58° 18′ N, 134° 25′ W
Juneau (Alaska)
Juneau

Juneau on Alaska osariigi pealinn USAs. Asub Gastineau väina ääres.

Juneau on osariikide pealinnade seas ainulaadne selle poolest, et tal puudub Ameerika mandriosaga maanteeühendus, kuigi linn asub ise maismaaosal. Kuigi ka Hawaii osariigi pealinnal Honolulul ei ole maanteeühendust USA mandriosaga, asub see O'ahu saarel, mis paikneb USA mandriosast ligi 4 000 kilomeetri kaugusel. Laviiniohu, järskude nõlvade, külma kliima ja keskkonnakaitseprobleemide tõttu oleks teede ehitus ja korrashoid vägagi raske ja kulukas.

Tähtsaimaks ühenduseks maismaaga on Juneau-Haines-Skagway praamiliin, Skagwayst edasi pääseb Klondike'i maantee kaudu Whitehorse'i, kust edasi viib Alaska maantee kas Fairbanksi või Prince George'i Kanadas, sealt omakorda pääseb edasi ka USA mandriosale. Lisaks on praamiühendus Anchoragega Whittieri kaudu, ning maismaaga Prince Rupertiga Briti Columbias ja Bellinghamiga Washingtonis. Tähtis on ka lennuühendus - Juneau lennujaamast väljub päevas rohkem kui 11 lendu, tähtsamateks sihtkohtadeks on Seattle ja Anchorage. Lennuliine teenindab peamiselt Alaska Airlines.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Juneau alal elasid enne eurooplaste saabumist tlingitid. 1870ndatel jõudsid piirkonda kullaotsijad. Aastal 1880 märkisid kaevurid Joe Juneau ja Richard Harris kullamaagi leiukoha juurde maha tulevase linna territooriumi ja Harris nimetas selle Harrisburgiks. Kaevureid saabus peagi juurde. 1881. aasta veebruaris otsustas esimene elanike koosolek asula ümber nimetada Rockwelliks, kuid sama aasta lõpus muudeti nimi Joe Juneau pealekäimisel Juneauks.

Juneau kesklinn

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]