Juan José Estrada

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Juan José Estrada Morales (187211. juuli 1947) oli Nicaragua poliitik ja sõjaväelane, aastatel 1910–1911 Nicaragua president.

Juan José Estrada sündis aastal 1869 Managuas. Tema vend oli José Dolores Estrada, kes oli enne teda presidendi kohusetäitja, ka oli tal veel kaks venda, Aurelio ja Irineo. Poliitilistelt vaadetelt oli Juan José Estrada liberaal.

Riigi varasema presidendi José Santos Zelaya poliitika ohustas USA huvisid piirkonnas ja see asus koos Guatemala valitsusega toetama Nicaragua konservatiivseid jõudusid. Aastal 1907 alustas USA laevastik Nicaragua sadamate hõivamist. Aastal 1909 hukati mitmed tabatud USA sõdurid. See tõi kaasa suurema USA interventsiooni, mille tagajärjel loobus Zelaya aasta lõpus võimust ja otsis varjupaika Mehhikost, andes võimu üle José Madriz Rodriguezele.

Zelaya võimult lahkumine aga konflikti muutusi ei toonud. Moskiitorannikul alguse saanud Revolución de la Costa Atlántica haaras üha suuremat osa riigist. 19. augustil 2010 hõivasid ülestõusnute väed Managua ja Rodriguez loobus võimust. Ka tema põgenes Mehhikosse, kus ta järgmise aasta 14. mail suri.

Pärast Rodrigueze pagemist määras liberaalne partei presidendi kohusetäitjaks José Dolores Estrada, kes oli selles ametis seitse päeva. Mõlema konfliktipoole läbirääkimiste tulemusel sai sellesse ametisse siiski Juan José Estrada, kes kuulus küll liberaalide parteisse, aga toetas siiski USA poliitikat ja valmistas ette võimu ülemineku Adolfo Díazele. Pärast seda, kui Diazest sai president, jätkas Juan José Estrada mõnda aega asepresidendina.[1]

Juan José Estrada suri 11. juulil 1947 Managuas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Luis Mena
Nicaragua president
30. august 19109. mai 1911
Järgnev:
Adolfo Díaz