Mine sisu juurde

Joseph Plateau

Allikas: Vikipeedia
Joseph Plateau 1843

Joseph Antoine Ferdinand Plateau (14. oktoober 1801 Brüssel15. september 1883 Gent) oli Belgia füüsik.

Ta lõpetas Liège'i ülikooli füüsika- ja matemaatikateaduste doktorina 1829. 1835 määrati ta Genti ülikooli eksperimentaalfüüsikaprofessoriks.

Ta tegeles eelkõige kapillaarsuse ja pindpinevuse uurimisega. Ta sõnastas Plateau seadused, mis kirjeldavad vahtu moodustava seebikile struktuuri.

Ta sõnastas probleemi, millele anti tema nimi: leida vähima pindalaga pind, mis on piiratud antud suletud kontuuriga ruumis. Ta soovitas ka selle probleemi lahendamiseks kasutada seebikilet.

Plateau leiutas 1836. aastal algelise stroboskoobi, mida nimetas fenakistiskoobiks. See stroboskoop koosnes kahest võrdse läbimõõduga kettast, mis olid jagatud võrdseks arvuks sektoriteks. Ühe ketta sektoritel olid avad, teise ketta sektoritel pildid. Kui kettad kindla kiirusega pöörlema panna ja vaadata läbi ühes kettas olevate avade teisel kettal olevaid pilte, tekitas see animatsiooni efekti. Seda tüüpi katsetega tegelemine viis lõpuks kino leiutamiseni.

Teda huvitas silma võrkkesta reageerimine valgusele ning ta tegi 1829 katseid enda peal, vaadates 25 sekundit järjest üksisilmi päikest. Selle tulemusel kaotas ta nägemise. Kui ta mitu päeva järjest pimedas toas veetis, tuli nägemine pikkamööda tagasi. Kuid 1842 jäi ta lõplikult pimedaks.