Jorh Aadniel Kiir

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Jorh Adniel Kiir)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Margus Lepa 1976. aastal mängimas Heinrich Georg Aadniel Kiirt

Jorh Aadniel Kiir, õieti Heinrich Georg Aadniel Kiir, on üks Oskar Lutsu Tootsi-lugude sarja peategelastest.

Kiir on Paunvere rätsepmeistri vanim poeg. Teistest paunverelastest mõnevõrra jõukamalt elav pere on meelsuselt saksik, näiteks ei ole vanemad nõus panema oma lastele eestipäraseid nimesid. Aadnielist veidi noorem on Friedrich Viktor Ottomar (Lutsu vihje kohaselt kolmest vennast "kõige mõistlikum") ning pere pesamuna on kiusliku loomuga Bruno Benno Bernhard, kes näeb ilmavalgust "Kevade" sündmustikus.

Kiire asjad on uhkemad kui koolikaaslastel ja ta on nende suhtes kitsi. "Kevades" kujutab kirjanik Kiirt virila poisina, keda juba seetõttu koolis rohkem kiusatakse. Poiss on arglik ja kaebaja.

"Suves" ja "Sügises" teeb Kiir korduvalt katset tegeleda põllumajandusega, kuid ei saa hakkama. Ka ei õnnestu Kiirel võita Raja Teele südant, kuna Teele läheb mehele hoopis Kiire rivaalile Joosep Tootsile. "Sügises" muutub Kiire karakter üha tumedamaks – ta ei varja põlgust oma abikaasa (Juuli Vispel) ega ka ülejäänud paunverelaste suhtes. Tahtmatult kustutab ta ühe külamehe eluküünla.

Kiir murrab truudust oma naise õe Maaliga. Kirjandusteoses mainib Luts, et Kiire ja Maali laps on sündinud surnult, filmis "Sügis" aga sünnitab Maali kaksikud, poisi ja tüdruku, kes saavad nimeks Endel ja Endla.

Kirjanik Mihkel Muti sõnul on Kiir enam-vähem ainus tegelane, kellesse Luts ei suhtu heatahtlikult, pigem on ta Kiire suhtes isegi õel. Ühe võimaliku põhjusena mainib Mutt Kiire naiselikkust. Siiski laseb Luts kellamees Liblel kiita Kiirt heaks rätsepaks.

Tootsi-lugude põhjal tehtud Arvo Kruusemendi filmides mängis Kiirt Margus Lepa, Kiire isa papa Kiirt Ervin Abel.