Mine sisu juurde

John Lubbock

Allikas: Vikipeedia
John Lubbock (1882)
 See artikkel räägib arheoloogist ja etnoloogist, teiste samanimeliste kohta vaata lehekülge John Lubbock (täpsustus)

John Lubbock, neljas baronet ja esimene parun Avebury (30. aprill 183428. mai 1913), oli inglise arheoloog, etnoloog, pankur ja poliitik.

Aastatel 18651900 oli ta Suurbritannia parlamendi liige Liberaalse Partei saadikuna. 1900. aastal sai temast koos parunitiitli saamisega ka parlamendi Ülemkoja eluaegne liige.

Lubbock on peamiselt tuntud 1865. aastal ilmunud raamatu "Pre-historic Times, as Illustrated by Ancient Remains, and the Manners and Customs of Modern Savages" autorina, kus ta unilineaarse evolutsiooniteooria pooldajana väidab, et inimühiskondade arengu kiirus sõltub looduslikest tingimustest, eriti klimaatilistest oludest, kuid nende areng on põhimõtteliselt ühesugune. Ent Lubbocki arvates toimub ühiskondade vahel ka pidev konkurents, kus paremini kohanevad jäävad ellu ja arenevad edasi, teised aga hävivad või känguvad. Ühiskondade arengutase ja -kiirus mõjutavat otseselt ka inimeste bioloogilist võimekust, nõnda et primitiivsele tasemele jäänud inimühiskondade liikmed on tema arvates füüsiliselt ja intellektuaalselt alaväärtuslikud, samas kui kõrgeimal arengutasemel oleva Lääne ühiskonna liikmed on ka looduslike annete poolest teistest üle. See tagab tema nägemuse järgi neile mõistagi edemuse kõigi teiste ühiskondade suhtes ning nõnda ennustab ta oma raamatus Lääne tsivilisatsioonile suurimat ja parimat õitsengut.

Lubbocki vaated olid tugevalt mõjustatud tema hea tuttava Charles Darwini evolutsiooniteooriast, eriti selle põhjal kujunenud sotsiaaldarvinismist. Samas raamatus võtab Lubbock esmakordselt kasutusele ka mõisted "paleoliitikum" ja "neoliitikum".