Jean-Baptiste Say

Allikas: Vikipeedia
Jean-Baptiste Say
Sünniaeg 5. jaanuar 1767
Surmaaeg 14. november 1832 (65-aastaselt)
Matmispaik Père-Lachaise'i kalmistu
Amet tööstur, kirjanik
Töökoht

Jean Baptiste Say (5. jaanuar 176714. november (mõningatel andmetel 15. novembril)[1] 1832) oli prantsuse majandusteadlane ja ärimees. Oli tuntud oma liberaalsete vaadete poolest ning pooldas vabakaubandust, mida reguleerib konkurents.

Say seadus[muuda | muuda lähteteksti]

Uusklassikalise majandusteaduse keskmes on tuntud Say turu tasakaalu seadus: "Pakkumine kujundab omaenda nõudluse". Selle õpetuse järgi peaks majandusuuringute objektiks olema tootmiskulud, mille hulka kuulub ka tööliste palk.

Lettres a M. Malthus, 1820

Ressursiomanikele makstav tulu (rent, kapitalikasum, palk) on alati võrdne kulutatud ressursside abil toodetud kaupade koguväärtusega. Say eeldas, et kogu tulu, mida elanikkond saab oma käsutusse, kulutatakse täies ulatuses kaupade ostmiseks. Tulude säästmist ta ette ei näinud. Malthus aga vaidles sellele arvamusele vastu. Say pooldajad leidsid, et säästmise korral on pakkumine ja nõudlus tasakaalus, sest igal ajahetkel on säästude ja investeeringute mahud võrdsed. Kui teatud osa sissetulekutest säästetakse, siis ikkagi finantsturu vahendusel säästud lülituvad uuesti majanduslikku käibesse. Kaubaturul ei teki üldist nõudluse puudujääki ega kaupade üleküllust.

Say seadust kritiseeris hiljem John Maynard Keynes ja teised keinesistid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "J.-B. Say French economist". Britannica.com. Vaadatud 5. jaanuaril 2024.