Mine sisu juurde

James Francis Edward Stuart

Allikas: Vikipeedia
James Francis Edward Stuart. Autor: Alexis Simon Belle (umbes 1712). National Portrait Gallery, London.

James Francis Edward Stuart (hüüdnimega The Old Pretender 'vana trooninõudleja'; 10. juuni 1688 St Jamesi palee, London1. jaanuar 1766 Rooma) oli jakobiitlik trooninõudleja Inglismaa, Šotimaa ja Iirimaa troonile.

Ta oli kuningas James II ja tema teise abikaasa Maria Beatrice d'Este poeg. Tema ema oli enne James Edward Francise sündi viimati lapseootel olnud viie aasta eest, mistõttu arvati, et ta ei ole enam võimeline lapsi ilmale tooma. Levisid kuulujutud, et tegu on võõra lapsega, kes oli sünnituse ajal salaja söepannis kuninganna magamistuppa toodud, ning kuningapaari tegelik laps oli sündinud surnuna. Kuulujuttudele lõputegemiseks avaldas James II enam kui seitsmekümne sünnituse juures viibinud inimese tunnistused.

James Francis Edward Stuart sai 1688. aasta juulis Walesi printsiks, kuid tema katoliiklasest isa kukutati vähem kui pool aastat pärast tema sündi kuulsas revolutsioonis. Troonile tõusid James II protestandist vanem tütar (James Francis Edward Stuarti poolõde) Mary II ja tema abikaasa William III ning 1689. aastal vastu võetud Bill of Rights ei lubanud katoliiklasi enam Inglismaa troonile.

James Francis Edward kasvas üles Mandri-Euroopas. Pärast isa surma 1701. aastal nõudles ta jakobiitide toel James III (Šotimaa kuningana James VIII) nime all Inglismaa, Šotimaa ja Iirimaa trooni. Aastal 1715 hiljem üritas ta jakobiitide ülestõusu ajal ebaõnnestunult tõusta Suurbritannia troonile.

Pärast James Francis Edwardi surma 1766. aastal sai Briti trooninõudlejaks tema vanim poeg Charles Edward Stuart.