Iraagi türkmeenid

Allikas: Vikipeedia
Iraagi türkmeenid
Rahvaarv
3 000 000 (2013)
Märkimisväärse rahvaarvuga piirkonnad
Altun Kupri, Amirli, Badra, Ba‘qūbah, Bashir, Diyālá, Arbīl, Khanaqin, Kifri, Kirkūk, Mandali, Miqdadiya, Mosul, Şalāḩ ad-Dīn, Sindžar, Tall ‘Afar, Tuz Khurmatu
Religioon
Islam: sunniidid, šiiidid, katoliiklus
Seotud rahvad
Süüria türkmeenid, türklased Liibanonis

Iraagi türkmeenid (araabia keeles تركمان العراق‎; türgi keeles Irak Türkleri) on turgi päritolu iraaklased, kes peavad enamasti kinni Türgi pärandist ja identiteedist. Enamik Iraagi türkmeene on osmanite sõdurite, kaupmeeste ja avalike teenistujate järeltulijad, kes toodi Anatooliast Iraaki Osmanite impeeriumi valitsemise ajal. Vaatamata sellele, et Iraagi türklastele viidatakse kui "türkmeenidele", ei ole nad otseselt seotud Türkmenistani türkmeenidega ega identifitseeri end osana sellest rahvast.

Täna moodustavad Iraagi türkmeenid araablaste ja kurdide järel Iraagi suuruselt kolmanda etnilise rühma. Iraagi planeerimisministeeriumi andmetel moodustas Iraagi türkmeenidest elanike arv Iraagi 34,7 miljonist elanikust 2013. aastal 3 miljonit. See vähemus elab peamiselt Iraagi põhja- ja keskosas ning neil on tihedad kultuurilised ja keelelised sidemed Türgi, eriti Anatoolia piirkonnaga.