Ilf ja Petrov

Allikas: Vikipeedia
Kirjanikeduo Ilja Ilf ja Jevgeni Petrov

Ilf ja Petrov (Ilja Ilf ja Jevgeni Petrov) olid kaks 1920. ja 1930. aastatel tegutsenud nõukogude proosakirjanikku. Mõlemad sündisid Odessas, mõlemad asusid teineteisest sõltumatult 1923. aastal elama Moskvasse ning suur osa nende loomingust valmis koostöös.

Romaanid[muuda | muuda lähteteksti]

Ilf ja Petrov said väga suure populaarsuse osaliseks peale seda kui ilmusid nende satiirilised romaanid "12 tooli" (Двенадцать стульев, 1928) ja "Kuldvasikas" (Золотой теленок, 1931). Romaane seob rikkusi jahtivast suurpetturist peategelane Ostap Bender, kelle tegemiste taustaks on tolleaegne Nõukogude Venemaa reaalsus. Raamatud nii kirjutati kui ka nende tegevus toimub Nõukogude Liidu ajaloo suhteliselt liberaalsel ajajärgul ehk 1920. aastate uue majanduspoliitika ajal. Teostes rõhutatakse tegelaste asumist väljaspool organiseeritud, sihikindlat ja produktiivset Nõukogude Venemaa ühiskonda. See andis autoritele pasliku platvormi, millelt seda ühiskonnakoda vaadata ja heita nalja selle vähem meeldivate ja vähem sotsialistlike aspektide üle.

Mainitud kaks romaani on ka ühed kõige loetumad ning kõige tsiteeritumad raamatud vene kultuuris ja raamatust "12 tooli" on tehtud mitu filmiversiooni (sh üks Ameerika Ühendriikides).

Reisid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjanikud reisisid aastatel 1933 ja 1934 mööda Euroopat ja aastatel 1935 ja 1936 ka mööda suure depressiooni aegset Ameerikat.[1] Ameerikas Ilfi poolt tehtud piltide põhjal avaldasid autorid ajakirjas Ogonjok ka fotoessee "Ameerika fotod". Varsti peale seda ilmus neilt raamat "Ühekordne Ameerika" (Одноэтажная Америка)[2], mille esmatrükk ei sisaldanud Ilfi fotosid. Nii essee kui raamat kirjeldavad nende seiklusi neile omase huumori ja mängulisusega. Märkida tasub, et Ilf ja Petrov ei kartnud neis teostes mõningaid Ameerika elustiili aspekte ülistada.

Muu looming[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks romaanidele ja reisikirjadele ilmus nende sulest veel raamatuid. Loomingu Raamatukogus ilmus 1958. aastal "Kolumbus kinnitab otsad" ning 1979. aastal "Õilis isik".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ilf, I.A. and Petov, E.P. - SovLit.net - Encyclopedia of Soviet Authors. Vaadatud 28.01.2015.
  2. Ilf, Ilya; Petrov, Eugene (1937). Little Golden America. New York: Farrar & Rinehart.