Iisraeli kuningriik (Samaaria)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Iisraeli kuningriik
מַמְלֶכֶת יִשְׂרָאֵל (he)
930 eKr720 eKr
Kingdoms of Israel and Judah map 830.svg
Ümbruskonna kaart aastal 830 eKr, Iisraeli kuningriik on sinine, Juuda kuningriik kollane.
Valitsusvorm Monarhia
Pealinn Sihem (930 eKr)
Penuel (930-909 eKr)
Tirza (909-880 eKr)
Samaaria (880-720 eKr)
Religioon Monoteistlik jahve
Vana-Kanaani usund
Vana-Mesopotaamia usund
Rahvausund
Riigikeeled Heebrea
Eelnev riik Iisraeli kuningriik
Järgnev riik Uus-Assüüria suurriik

Iisraeli kuningriik (heebrea keeles מַמְלֶכֶת יִשְׂרָאֵל) oli kuningriik Levanti aladel, mis eksisteeris umbes aastast 930 eKr kuni aastani 720 eKr, kui selle vallutas Uus-Assüüria suurriik. Kuningriigi tähtsamad linnad olid Sihem, Tirza ja Samaaria.

Piibli andmetel oli Iisraeli kuningriik üks kahest pärast Iisraeli ja Juuda ühendatud monarhiate kuningriigi lagunemist tekkinud riigist.

Ajaloolased kasutavad sellele riigile viidates tihti termineid "Põhja kuningriik" või "Samaaria kuningriik", et seda eristada lõunas asunud Juuda kuningriigist.

Pärast Taaveti ja Saalomoni valitsemisaega lõid 10 põhjapoolset hõimu Jerobeam I juhtimisel umbes 926 eKr sellest lahku ja asutasid Palestiina põhjaosas omaette riigi, mille nimeks jäi Iisrael. Iisraeli riik ei olnud nii ühtne ning allus kergemmi välismõjudele (eriti Foiniikia omadele). Iisraeli kuningriigi tõusuajad olid 9. sajandi I pool eKr ja 8. sajandi I pool eKr. Kuningas Jerobeam II võitles pidevalt Juudaga ning aramealaste Damaskuse riigiga.

722 aastal eKr vallutasid assüürlased Iisraeli pealinna Samaaria ja asustasid suure osa Iisraeli rahvastikust Mesopotaamiasse ja Meediasse.