I Dreamed a Dream

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Fantine'i laulust; Susan Boyle'i albumi kohta vaata artiklit I Dreamed a Dream (Boyle)

"I Dreamed a Dream" on Fantine'i soololaul muusikalist "Hüljatud". Laulu autor on Claude-Michel Schönberg, orkestreerinud John Cameron ning ingliskeelse teksti kirjutanud Herbert Kretzmer, tuginedes prantsuskeelsele alglibretole Alain Boublili ja Jean-Marc Nateli sulest. Eestikeelse teksti ("Unelm vaid" või ka "Mu päevi täitis unelm hea") on laulule kirjutanud Tõnu Oja ja Villu Kangur.

Laul kõlab muusikalis esimese vaatuse algupoolel. Tegemist on muusikali ühe olulisema lauluga, mille meloodia fragmendid korduvad ka hilisemates stseenides.

Fantine on kahtlustatuna prostitutsioonis oma töökohast vabrikus tänavale heidetud. Naine mõistab, et on ühiskonnast välja heidetud ning meenutab oma elu helgemaid päevi koos armastatuga ("/.../ kui mulle imed näisid siis nood suvekuud, mil rippus kaelas..."). Ta neab saatust, mis on ta ebaõiglaselt porri tallanud ("Mu päevi täitis unelm hea, et elu väärt on vaga vaeva. Lõi põrgu kokku üle pea - nüüd taeva nimel seda nean!").

Laulu peetakse esitajale nõudlikuks nii suure ulatuse kui ka emotsionaalse sügavuse tõttu. Esitaja peab eelistatavalt olema metsosopran, hääleulatusega väikse oktaavi G-st teise oktaavi E-ni. Laulus on modulatsioone. Dünaamiliselt peab esitaja olema võimeline nii piano pianissimo'ks kui ka laulu lõpuosas forte fortissimo'ks.

Eesti lauljatest on seda laulu esitanud Kare Kauks ja Ele Millistfer (täites rolli muusikalis) ning salvestanud Nele-Liis Vaiksoo oma 2013. aasta sooloalbumile "Mina" ja Kaire Vilgats koos noorteorkestriga Reaalmažoor ETV saates "Jõulutunnel" (2012).