Mine sisu juurde

ICE 3

Allikas: Vikipeedia
ICE 3

ICE 3 ehk Intercity-Express 3 on Deutsche Bahni kasutatav elektrikiirrongide seeria. Seeriasse kuuluvad klassid 403 (ICE 3), 406 (ICE 3M) ja 407 (Uus ICE 3). Neli ICE Internationali nime kandvat mitmiksüsteemiga rongi kuuluvad Nederlandse Spoorwegenile (Hollandi Raudtee).

Põhinedes ICE 3M/F-ile, arendas Siemens välja enda Siemens Velaro rongiseeria nii Hispaania, Hiina, Venemaa, Suurbritannia, Türgi ning samuti koduriigi Saksamaa jaoks.

Klass 403[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade esimesest vagunist juhikabiini poole. Pildil on näha nutiklaasi, mis on juhikabiini ja reisijate vahel.

ICE 3 (Klass 403) eesmärk oli luua kergem, kuid suurema võimekusega rong, kui seda olid selle eelkäijad. Selle saavutamiseks jaotati kogu rongi alla 16 veomootorit. Rong võib sõita 330 km/h ja on katsesõitudel saavutanud 368 km/h. Tavalistel Intercity-Express teenustel sõidavad nad kiirusel 300 km/h, mis on saksa kiirraudteede ülemine piirkiirus.

Kuna rongil ei ole vedavat vedurit (ing. k powerhead), on rongi igas vagunis reisijakohad, seehulgas esimeses vagunis. "Salongiistmed" on juhist kohe tagapool; juhi ja reisijate vahel on ainult klaasist sein.

1997. aastal telliti 50 rongikoosseisu Frankfurdi ja Kölni vahelise kiirraudteeliini jaoks. Need rongikoosseisud ehitasid Siemens ja Adtranz (nüüdne Bombardier).

Klass 406[muuda | muuda lähteteksti]

Hollandi ICE 3 sõitmas Kölni–Frankfurdi kiirrongiliinil

ICE 3M (M tähendab mitmiksüsteemi) arendati välja kasutamiseks nelja erineva raudteedel kasutatava elektrisüsteemiga, mida kasutatakse Euroopa peatrassidel koos erinevate rongikaitsesüsteemidega. Deutsche Bahn (DB) tellis 1994. aastal 13 sellist koosseisu, NS (Hollandi Raudtee) tellis neid ronge 4. 2007. aastal anti välja luba nende rongide kasutamiseks Hollandis, Belgias ja Prantsusmaal. Praegu sõidavad need rongid riikidevahelistel rongiliinidel Hollandis, Saksamaal, Belgias ja Prantsusmaal. Prantsuse LGV Est liinil jõuavad rongid kiiruseni 320 km/h.

Klass 407[muuda | muuda lähteteksti]

Siemens Velaro D InnoTrans 2010 näitusel

2008. aasta novembris tellis Deutsche Bahn 500 miljoni euro eest 15 rongikoosseisu. 18. aprillil 2010 esitles DB esimest Velaro D rongi Siemensi Krefeldi tehases. Mudeli valmistajakiirus on 320 km/h, kusjuures on see laiem, vaiksem ja energiasäästlikum kui eelmised mudelid.

Uus klass 407 (uus ICE 3) rong pidi Saksamaal teenindamist alustama 2011. aasta lõpus, kuid seda kuupäeva on mitu korda edasi lükatud. 2013. aasta detsembris sai DB esimesed neli rongi kätte ning nendega alustati riigisisest reisijatevedu.