Mine sisu juurde

Heurelho Gomes

Allikas: Vikipeedia

Heurelho Gomes (2006)
Hõbe 2003 jalgpall

Heurelho da Silva Gomes, mängijanimega Heurelho Gomes või Gomes (sündinud 15. veebruaril 1981 João Pinheiros) on Brasiilia jalgpallur (väravavaht).

Klubikarjäär

[muuda | muuda lähteteksti]

Elukutselisena hakkas Gomes jalgpalli mängima 2001 ja kohe Brasiilia ühes mainekaimas klubis Cruzeiros. Kuni 2004. aastani pidas ta Cruzeiros 59 kohtumist. 2003 võitis ta nii Brasiilia meistri- kui karikavõistlused.

2004 sõlmis ta lepingu Hollandi klubiga PSV Eindhoven. Esialgu oli kriitikuid, kes ütlesid, et brasiillased peaksid jooksma platsi peal, mitte väravas seisma. Kuid Gomes õigustas ennast kiiresti. Eindhoven tuli neljal järgmisel aastal alati Hollandi meistriks ja 2005 võitis ka Hollandi karika. Samal aastal jõudis Eindhoven UEFA Meistrite liiga poolfinaali, sellal kui enne seda polnud ta 14 korda järjest 1. ringist kaugemale jõudnud.

Eindhovenis hoidis Gomes 60% mängudest oma värava puhtana. Esimesel hooajal ei lasknud ta palli väravasse 971 minutit järjest, teisel hooajal 817 minutit järjest ja kolmandal hooajal 956 minutit järjest. Siiski on Hollandi rekord 1971. aastal püstitatud 1082 minutit. Neljandal aastal ei lasknud Gomes hooaja 5 esimeses mängus oma väravasse palli, mis on Hollandi rekord. Ühtlasi sai Gomesist üle kuue aasta esimene väravavaht, kes Hollandi kõrgliigas Eredivisies värava löönud.

Aastatel 2008–2014 mängis ta Premier League'i klubis Tottenham Hotspur, kuid klubi põhiväravavaht oli ta vaid kolmel esimesel hooajal. Hooajal 2012–13 mängis ta laenul Saksamaa kõrgliiga klubis TSG 1899 Hoffenheim. Aastatel 2014–2020 mängis ta Watfordis.

Gomes on tuntud atleetlikkuse poolest. Ta suudab palli lüüa tüki maad üle keskjoone. Enne mängu esimese või teise poolaja avavilet hüppab ta publiku üleskütmiseks värava ees, tõustes õlgadega väravalatist kõrgemale.

Koondisekarjäär

[muuda | muuda lähteteksti]
Heurelho Gomes (2008)

Gomes kutsuti Brasiilia koondisse esimest korda 2003. aasta Põhja-Ameerika meistrivõistlusteks, kus Brasiilia osales külalisena. Brasiiliat esindas seal U23-koondis. Avamängus kaotas Brasiilia Mehhiko jalgpallikoondisele 0:1. Teises mängus võitis Brasiilia Hondurase jalgpallikoondise 2:1 ja Gomes laskis sisse viimasel minutil Julio Cézar de Leóni löödud penalti. Need kaks mängu ei taganud veel edasipääsu kolmesest alagrupist, aga viimane mäng lõppes soodsalt ja Brasiilia pääses Mehhiko järel teisena edasi. Veerandfinaali Colombia jalgpallikoondise vastu võitis Brasiilia 2:0. Poolfinaalis läks USA jalgpallikoondis 62. minutil juhtima, kuid viimasel minutil Brasiilia viigistas ja lisaajal võitis penaltist löödud väravaga. Finaalis kaotas Brasiilia lisaajal 0:1 Mehhikole ja see oli mängu ainus värav.

Järgmisena osales Gomes Lõuna-Ameerika 2004. aasta U-23 meistrivõistlustel, mis oli ühtlasi 2004. aasta suveolümpiamängude valikturniir. Brasiilia võitis Venezuela jalgpallikoondise 4:0 ja Paraguay jalgpallikoondise 3:0 ning viigistas 1:1 Uruguay jalgpallikoondise ja Tšiili jalgpallikoondisega. See andis alagrupis Tšiili järel teise koha. 3:0 võit Colombia üle viis Brasiilia esinelikusse, kus tuli vastu võtta 0:1 kaotus Argentinalt ja Paraguaylt. Nende vahele jäi 3:1 võit Tšiili üle, mis andis pronksmedali, aga olümpiamängudele pääses üksnes kaks paremat. Gomes mängis kõigis Brasiilia kohtumistes.

Valitseva maailmameistrina kvalifitseerus Brasiilia 2005. aasta Konföderatsiooni karikavõistlustele, mis toimusid Saksamaal. Avamängus võitis Brasiilia Kreeka jalgpallikoondise 3:0, kaotas siis Mehhikole 0:1 ja viigistas Jaapani jalgpallikoondisega 2:2. Brasiilia pääses Mehhiko järel alagrupist teisena edasi, sest tal oli parem väravate vahe kui Jaapanil. Poolfinaalis võitis Brasiilia 3:2 Saksamaa jalgpallikoondise ja finaalis 4:1 Argentina jalgpallikoondise. Gomes üheski mängus platsile ei pääsenud, sest Brasiilia põhiväravavaht oli Dida, ühes mängus osales ka Marcos.

2007. aasta Copa America võitjana kvalifitseerus Brasiilia 2009. aasta Konföderatsiooni karikavõistlustele, mis toimusid Lõuna-Aafrika Vabariigis. Brasiilia võitis kõik alagrupimängud, poolfinaalis 88. minutil löödud väravast LAV-i jalgpallikoondist 1:0 ja finaalis ka USA 0:2 kaotusseisust 3:2. Gomes üheski mängus platsile ei pääsenud, sest Brasiilia põhiväravavaht oli Júlio César.

2010. aasta MM toimus Lõuna-Aafrika Vabariigis. Alagrupis võitis Brasiilia kõigepealt Põhja-Korea jalgpallikoondise 2:1 ja Elevandiluuranniku jalgpallikoondise 3:1, millega tagas edasipääsu, ning viigistas siis Portugali jalgpallikoondisega 0:0, millega tagas alagrupivõidu. Seejärel alistas Brasiilia Tšiili 3:0 ja kaotas Hollandi jalgpallikoondisele 1:0 eduseisust 1:2. Gomes üheski mängus platsile ei pääsenud, sest Brasiilia põhiväravavaht oli Júlio César.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]