Mine sisu juurde

Henry W. Antheil

Allikas: Vikipeedia
Henry W. Antheil

Henry W. Antheil Jr. (23. september 1912 Trenton, New Jersey, – 14. juuni 1940 Keri lähedal, Soome laht) oli USA diplomaat.

Henry Antheil teenis atašeena Ameerika Ühendriikide suursaatkonnas Moskvas (1935–1939) ja saatkonnas Helsingis 1939–1940. Ta hukkus 14. juunil 1940 reisilennukil Kaleva, mis lendas liinil Tallinn–Helsingi, kui Nõukogude sõjalennukid selle Soome lahe kohal Keri saare lähedal alla tulistasid. Kõik merre kukkunud reisilennuki pardal viibinud 9 inimest (kaks meeskonnaliiget ja seitse reisijat, sealhulgas Antheil) said surma.

Antheilil oli viimasel lennureisil kaasas mitu diplomaatilist kotti USA Tallinna ja Riia saatkonnast. Ehkki kogu lennuki pagasi saatus ei ole täpselt teada, võib mitmete tunnistajate hilisematest ütlustest järeldada, et märkimisväärne osa sellest jäi pärast lennuki ja reisijate uppumist merepinnale hulpima ja langes seejärel NSV Liidu sõjaväe või luureorganite kätte.

Lääneriikide meedias on Antheili mõnikord nimetatud "esimeseks külma sõja ohvriks".

2007. aastal avasid Ameerika diplomaatide kutseühing American Foreign Service Association ja Antheili pereliikmed talle mälestustahvli pealinnas Washingtonis, USA Riigidepartemangu hoone peafuajees asuval, välisteenistuses hukkunud kolleegide auseinal (U.S. Department of State's Wall of Honor).

Henry Antheil oli helilooja George Antheili vend.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]