Hatha-jooga

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Hatha-jooga (sanskriti keeles हठयोग haṭhayoga, ka haṭhavidya (हठविद्या)) on India joogatraditsioonist pärinev kehaliste harjutuste süsteem, mille eesmärk on korrastada inimese keha ja psüühika toimimist.[1] Kuna hatha-jooga on tänapäeval Läänes tuntuim joogavorm ning jooga teisi harusid tihti ei tuntagi, nimetatakse hatha-joogat kõnekeeles lihtsalt joogaks.

Hatha-joogas kasutatavaid poose nimetatakse aasanateks.

Hinduistliku pärimuse kohaselt rajas hatha-jooga jumal Šiva[2]

Üks mõjukamaid tekste hatha-jooga teemal on 15. sajandist pärinev "Haṭha Yoga Pradīpikā", mille kirjutas Svāmi Svātmārāma. Olulised ajaloolised allikad on ka "Gheranda Samhita" ja "Shiva Samhita" ning hilisem, Srinivasabhatta Mahayogaindra kirjutatud "Hatharatnavali".[3]

Hatha-jooga sugemeid on nüüdisajal rakendatud ravikehakultuuris ja meditsiinis, kuid sellena on esitatud ka palju vulgariseeringuid. Mitmesugused hatha-jooga treeningud ja koolitused on 1990. aastatest levinud ka Eestis.

Mil määral on tänapäeval levinud, ajaloolisest spirituaalsest ja filosoofilisest taustast suuresti eraldatud puhtfüüsiline hatha-jooga üldse osa algsest veedalikust joogatraditsioonist, on vaieldav. Lahknemine toimus suuresti 19. sajandil India rahvusluse kontekstis ning lääneliku kehakultuuri mõjul. Ameerika Ühendriikide hinduistliku liikumise juhtiv organisatsioon Hindu American Foundation on süüdistanud Ameerika joogatööstust jooga "vägistamises", kuna vaimse õpetuse traditsioon on taandatud üksnes kehalistele poosidele.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. James Mallinson, Hatha Yoga
  2. Mikel Burley, Haṭha-Yoga: Its Context, Theory, and Practice, Delhi: Motilal Banarsidass Publ., (Jan 1, 2000)
  3. Swami Muktibodhananda Saraswati and Swami Satyananda Saraswati. Hatha Yoga Pradipika. Yoga Publications Trust, 2000, ISBN 978-81-85787-38-1, p. 1.
  4. Not as Old as You Think Open, 12 February 2011

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]