Harderi nääre

Allikas: Vikipeedia

Harderi nääre[1] (inglise keeles Harderian gland ka Harder's lacrimal gland) on paljudel selgroogsetel (roomajad, linnud, enamik imetajad) silmade piirkonnas paiknev eksokriinnääre, mis inimestel on taandarenenud.[2]

Eritised[muuda | redigeeri lähteteksti]

Näärme eritiste koostis ja otstarve ning biotoime jm on käesoleva ajani piisavalt uurimata. Teadlased pakuvad välja,et näärme eritistel on erinevate loomade jaoks ka erinevad funktsioonid, toimides kas lisa pisaranäärmena,lipiide, feromoonide, melatoniini ja porfüriini eritava ja immuunkaitse, osmoregulatsiooni aga ka valguskaitse elundina.

Madudel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Arvatakse, et maolistel, paikneb Harderi nääre silmakoopas. Ja näärme õlijad eritised niisutavad silmakilbise ja sarvkesta ning voolavad Jacobsoni elundisse.

Imetajatel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Imetajatel aga eritavat nääre õlijat ollust, millega loomad keha õlitavad.

Ajaloolist[muuda | redigeeri lähteteksti]

Näärme esmakirjeldajaks peetakse Šveitsi arsti ja anatoomi Johann Jacob Harderit (16561711), kes kirjeldas avastusest punahirvel ja kabehirvel töös Glandula nova lachrymalis una cum ductu excretorio in cervis et damis.[3]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. [1]
  2. David O. Norris, James A. Carr, Vertebrate Endocrinology, 5ed, Elsevier Inc, lk 143, 2013, ISBN 978 0 12 3 94815 1 Veebiversioon (vaadatud 08.10.2013) (inglise keeles)
  3. Hillenius WJ, Phillips DA, Rehorek SJ.,"A new lachrymal gland with an excretory duct in red and fallow deer" by Johann jacob Harder (1694): English translation and historical perspective., Ann Anat. 2007;189(5):423-33. Veebiversioon (vaadatud 08.10.2013) (inglise keeles)

Välisallikad[muuda | redigeeri lähteteksti]