Hanni Wenzel

Allikas: Vikipeedia
Medalikohad
Olümpiamängud
Esimene koht 1980 Suurslaalom
Esimene koht 1980 Slaalom
Teine koht 1980 Kiirlaskumine
Kolmas koht 1976 Slaalom

Hannelore (Hanni) Wenzel (sündinud 14. detsembril 1956 Straubingis) on Liechtensteini endine mäesuusataja, kahekordne olümpiavõitja ja kahekordne maailmameister. Ta võitis 1976. aasta taliolümpiamängudel Innsbruckis Liechtensteinile esimese olümpiamedali.

Wenzel sündis Straubingis Baierimaal Lääne-Saksamaal ja kolis Liechtensteini varases lapsepõlves.[1] Hanni noorem vend Andreas ja noorem õde Petra olid samuti mäesuusatajad. Andreas võitis taliolümpiamängudelt hõbe- ja pronksmedali.

Esimest korda võitis Wenzel maailma karikasarja etapi 20. detsembril 1973. Zell am Sees suurslaalomis. 1974. aasta maailmameistrivõistlustel Sankt Moritzis võitis ta slaalomis kulla ja Alpi kahevõistluses hõbeda. 1976. aasta taliolümpiamängudel Innsbruckis tõi ta riigile esimese medali, kui võitis slaalomis pronksi.[1] Sama aasta maailmameistrivõistlustel kavas olnud alpi kahevõistluses võitis ta pronksmedali.

1978. aastal võitis ta üldarvestuses maailma karika.[1] Kõige edukamaks kujunesid 1980. aasta taliolümpiamängud Lake Placidis, kus ta võitis suurslaalomis ja slaalomis kulla ning kiirlaskumises hõbeda.[1] Maailmameistrivõistlustel kavas olnud alpi kahevõistluses võitis ta kuldmedali. Samadel taliolümpiamängudel võitis tema vend Andreas hõbemedali, tänu millele saavutas Liechtenstein taliolümpiamängude üldises medalitabelis kahe kulla ja kahe hõbedaga kõrge kuuenda koha. Lisaks võitsid Hanni ja Andreas Wenzel samal aastal üldarvestuses maailma karika.[1]

Wenzel jäi eemale 1984. aasta taliolümpiamängudest Sarajevos, kuna nõustus võtma vastu raha mitte läbi riikliku suusaliidu. Samuti jäi samal põhjusel nendest taliolümpiamängudest eemale Ingemar Stenmark (Rootsi), kes võitis samuti 1980. aastal kaks olümpiakulda.[2]

Ta lõpetas karjääri pärast 1984. aasta hooaega. Viimasel maailma karikasarja hooajal saavutas ta Erika Hessi (Šveits) järel teise koha. Ta võitis karjääri jooksul kaks olümpiakulda, tuli neljal korral maailmameistriks ja võitis kaks korda maailma karika. Maailma karikasarjas jõudis ta poodiumile kokku 89 korral ja võitis 33 etappi. Aastatel 1971–1984 valiti ta üheksal korral Liechtensteini aasta naissportlaseks.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Wenzel on abielus Austria endise mäesuusataja Harti Weiratheriga. Nende tütar Tina Weirather on samuti mäesuusataja.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Hanni WENZEL.
  2. "Ski stars banned from Olympics". Ottawa Citizen. Reuters. 26. november 1983. Lk 71

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]