Laugur

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Hõljuklennuk)

Laugur, ka laugurlaev (Tehnikaleksikoni hõljuklennuk) on sõiduk, mis oma põhiliikumisviisil lendab vahetult veepinna kohal kiirusega 200-300 sõlme, kasutades pinnamõju toimet.

Lauguri liikumispõhimõte erineb hõljuki omast. Laugureid on seni ehitatud pigem militaarotstarbel. Laugurite kasutuselevõttu tsiviilotstarbel pärsib nii õigusaktide puudumine nende sõidukite tehniliste ja mehitamisnõuete kohta kui ka laugurite suurest kiirusest tulenevad ohud (ohutusrisk). Laugurid liiguvad samal tasapinnal kui tavalised laevad, kuid laugurite ja tavalaevade sõidukiirus ning manööverdusomadused on väga erinevad. Lisaks on laugurid lainetuse suhtes üpris tundlikud.[1]

Rahvusvahelises laevakokkupõrgete vältimise eeskirjas (COLREG) on selle sõiduki tõlkevasteks valitud lendlaev, mida võib pidada sisult ebatäpseks.[2] Seetõttu on Merekeele nõukoda soovitanud kasutada terminit laugur või laugurlaev.[3]

COLREGi kohaselt peab laugur lendu tõustes, vette laskudes ja veepinna lähedal lennates hoiduma kõigist teistest laevadest eemale ning mitte takistama nende liikumist. Veepinnal liikuv laugur peab järgima COLREGi juhtimis- ja sõidureegleid nagu laev.

Hõljuklennuk

Tehnikaleksikon esitleb laugurit kui hõljuklennukit, mis suudab lennata ka maapinna kohal vähemalt alla poole tiivaulatuse kõrgusel. Selle õhusõiduki tiiva ja ülelennatava pinna vahele moodustub kiirel liikumisel õhkpadi, mis suurendab tiiva tõstejõudu, tõstejõu ja õhutakistuse suhe suureneb[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tauri Roosipuu, Jaano Martin Ots. Laugurid meie vetesse? Paat & Meremees 2016, nr 42
  2. Rahvusvahelise laevakokkupõrgete vältimise eeskirja konventsioon1. 16. detsembril 1991. a Eestis jõustunud välisleping – RT II 2005, 19, 64.
  3. Laugur. Inglise-eesti meresõnaraamat. (22.06.2016)
  4. Tehnikaleksikon. Valgus. 1981. p. 141. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]