Giruliai

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Üks Giruliai dottidest
Giruliai rand

Giruliai on Leedu linna Klaipėda osa. Saksa keeles kandis piirkond nime Försterei. Giruliai asub linna põhjaosas Läänemere kaldal, seal asub Klaipėda raadio- ja teletorn.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt oli Giruliai tõrvavalmistajate asula. Tõrva aeti lähedalasunud männiistandusest saadavatest puudest. Asula saksakeelne nimetus Försterei tähendab metskonda, selle järgi on asula ka oma leedukeelse nimekuju saanud. XIX sajandi lõpus hakkasid sinna kerkima ka suvilad. Toona rajati piirkonda esimesed pargid, kuhu istutati tammesid ja pööke. Aastal 1915 valmis asulat läbiv raudtee, mille äärde rajati Giruliai raudteejaam.

II maailmasõja ajal rajati asulasse rannakaitsepatarei tarbeks kolm dotti. Nende juures asus suurtükiväelaste sanatoorium.

Aastal 1946 liideti Giruliai koos lähedalasuva Melnragėga Klaipėdaga. 12. novembril 1947 sai Giruliaist Klaipėda haldusalas asuv linn. Aastal 1959 oli Giruliais 655 elanikku. Aastal 1961 rajati Giruliaisse 200 meetri kõrgune Klaipėda teletorn. Aastal 1970 oli linnas 719 elanikku. Aastal 1975 Giruliai linn likvideeriti. Aastail 1993–2010 oli linnaosa koos Melnragėga Klaipeda linnaosa koosseisus Melnragė ja Giruliai vallana.