Gianni Rodari

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gianni Rodari
Gianni Rodari anni cinquanta.jpg
Sünniaeg 23. oktoober 1920
Surmaaeg 14. aprill 1980 (59-aastaselt)
Rooma
Amet kirjanik, pedagoog, ajakirjanik, stsenarist, luuletaja, kirjanik
Veebisait http://www.giannirodari.it

Gianni Rodari [dž'anni rod'aari] (23. oktoober 1920 Omegna14. aprill 1980 Rooma) oli itaalia kirjanik ja ajakirjanik, kes sai tuntuks oma lasteraamatutega, eelkõige teosega "Cipollino seiklused". 1970. aastal sai ta Hans Christian Anderseni lastekirjanduspreemia (ta on ainus Itaalia kirjanik, kes on selle auhinna pälvinud).

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Rodari sündis Põhja-Itaalias Omegna väikelinnas, mis asub Orta järve ääres. Ta pagarist isa suri 1929. aastal kopsupõletikku ning Giannit ja ta kahte venda kasvatas ema, kes suundus perega elama oma kodukanti Gaviratesse Varese provintsis. 1931–1934 õppis Rodari Seveso katoliiklikus seminaris. Ta huvitus muusikast ning võttis kolm aastat viiulitunde, samuti avastas enda jaoks filosoofide ja poliitiliste mõtlejate teosed (Nietzsche, Schopenhauer, Lenin, Trotski). 1937. aastal sai ta õpetajadiplomi ning andis tunde Varese provintsi maakoolides. 1939. aastal õppis ta põgusalt Milano ülikoolis, ent lahkus sealt pärast mõne eksami sooritamist.

Teise maailmasõja ajal oli ta halva tervise tõttu sõjaväeteenistusest vabastatud. Raske rahalise olukorra tõttu kandideeris ta tööle Casa del Fasciosse ning oli sunnitud liituma fašistliku parteiga. Kui ta oli kaotanud kaks parimat sõpra ning ta vend Cesare oli viidud saksa koonduslaagrisse, astus Rodari 1. mail 1944 Itaalia Kommunistliku Partei liikmeks ning osales Itaalia vastupanuliikumises.

1945. aastal asus Rodari tööle ajakirjanikuna, esmalt väljaandes Cinque punte, seejärel Varese kommunistide häälekandjas L'Ordine Nuovo. 1947. aastal asus ta tööle Milanos ilmuvasse kommunistlikku väljaandesse L'Unità, kus hakkas hiljem hoolitsema rubriigi "La domenica dei piccoli" ("Pisikeste pühapäev") eest.

1950. aastal suundus ta Milanost Rooma, kus ta juhtis Itaalia pioneeride ajakirja Pioniere, 1953. aastast Itaalia Kommunistliku Noorsooühingu ajakirja Avanguardia. Ta tegi kaastööd paljudele väljaannetele ning hoolitses lasterubriikide sisu eest. 1951. aastal ilmusid Rodari esimesed lasteraamatud, "Il Libro delle Filastrocche" ja "Il Romanzo di Cipollino".

Eesti keeles ilmunud teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Cipollino ja rüütel Tomat Venemaa 1992. aasta margil

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]