Geoturundus

Allikas: Vikipeedia

Geoturundus (ka turundusgeograafia, GEO või geomarketing) on geograafiliste teadmiste ja meetodite rakendamine turunduses. Geoturunduslikus uuringus kasutatakse geograafilisi parameetreid ja meetodeid andmekogumiseks, analüüsiks ja presenteerimiseks. Geoturunduslik lähenemine on oluline ettevõtete logistika planeerimises, ruumiplaneerimises, lokaliseerimises ja teistes valdkondades, kus asukoht on oluline tegur.

Geoturunduses on kesksed digikaart ja andmed. Oluline on andmete ja digikaardi korrektne ühildumine ja tõlgendamine.[1]

Turunduses on geoturundus eraldi distsipliin turuanalüüsis, mis kasutab geograafilist informatsiooni turuplaanide koostamisks ja turundustegevuse planeerimiseks. Seda saab kasutada igas turundussegmendis: toode, hind, reklaam, asukoht. [2] GPS-navigatsiooni ja mobiilse lokaliseerumise abil saab täpselt ja reaalajas ära määrata klientide asukoha ja liikumise. Sihtrühmad ja eri turusegmendid korreleeruvad tihti asukohaga, mis muudab geoturunduse oluliseks turu segmenteerimisel. Geoturundust kasutatakse edukalt finantssektoris, kus tarbijate käitumisel ja liikumisel põhinevaid digikaarte kasutatakse sularahaautomaatide asukohtade määramiseks. [3]

Geoturundus mängib tänapäeval suurt rolli jaekaubanduse ja hulgimüügi arendamises. Müügipunktide ja kaubaveo logistika valimine on tänu geoturundusele automatiseeritud ja põhineb teaduslikul informatsioonil, mis säästab nii aega kui ka raha. Geoturundus kasutab kogutud fakte, täpseid kaarte, andmekihte ja usaldusväärset tarbijaprofiili, et välja arvutada kõige paremad müügikohad ja ökonoomsemad kaubateed. [4]

Geoturunduse tarkvara[muuda | muuda lähteteksti]

Programmi RegioGraph töölaud eri digikaartide ja funktsioonidega.

Geoinfosüsteemide (GIS) programme kasutatakse, et kuvada asukohaga seotud andmed digikaardil vastavas regioonis.

Tarkvara abil saab:

 • Soovitada lähedalasuvaid sündmusi ja üritusi
 • Selgitada välja klientide asukohad (riigi, linna, tänava või üksikisiku täpsusega)
 • Selgitada välja või ennustada, kes on klientideks (organisatsiooni või isiku täpsusega). Ennustamiseks kasutatakse varasemaid IP-aadresse, krediitkaardiinfot jms informatsiooni
 • Geograafiliselt visualiseerida olemasolevaid andmeid ja kuvada neid digitaalsel kaardil.
 • Määrata internetikasutaja arvuti asukohta kaardil
 • Kalkuleerida mingi kindla piirkonna kohta üldist informatsiooni, arvestades paljude parameetritega (keskmine palk, haridustase, tervisenäitajad jne)
 • Filtreerida kliente piirkondade kaupa
 • Filtreerida kliente vastavalt kaugusele
 • Filtreerida sarnase profiiliga kliente eri piirkondadest

Populaarsemad tarkvarad on Geoconcept Sales & Marketing Portal, MapInfo, ArcGIS, RegioGraph, WIGeoWeb. Valik vabavara: Mapwindow, DIVA tarkvara (tavaliselt kasutatakse bioloogilise mitmekesisuse kuvamiseks, kuid saab edukalt ka kasutada teistes valdkondades elamistiheduse kuvamiseks,) GRASS GIS (Linuxi ja Windowsi opsüsteemidele), GeoEdge (kohalike reklaamide ja veebilehtede jälgimiseks). Lisaks on olemas mitmeid teisi tarkvarasid, näiteks kasutatakse ka Google Earthi visuaalsete materjalide tegemiseks.

Kuidas geoturundust kasutatakse?[muuda | muuda lähteteksti]

Geoturunduse plaan koosneb firma kogutud kliendiandmete andmebaasist ja digikaartidest. Andmeid kogutakse mitmetest eriallikatest (interneti ja mobiili kasutamisel, kliendikaardilt, uudiskirjade lugemisandmetest, kolmandatelt osapooltelt jne). Seejärel kuvatakse andmed ühel või mitmel eri digikaardil või -kaardi kihil. Analüütikud saavad kuvada andmeid koos ja eraldi vastavalt vajadusele. Firma eesmärkidest lähtudes analüüsitakse kogutud andmeid, et turundusotsuseid teha. Näiteks klientide liikuvuse põhjal otsustatakse reklaamipindade asukohad, kliendiprofiilide järgi piiritletakse piirkondi ja tehakse varasemate reklaamikampaaniate mõjuanalüüse. Ruumiandmete analüüs mõnes geoinfosüsteemi programmis võimaldab täpsemini määratleda turundusstrateegiat, mõista oma kliente ja leida uusi võimalusi müügi suurendamiseks. Geograafilised andmed näitavad, kus kliendid asuvad, kuidas eri sihtrühmad regioonis jaotuvad, millised kaubaveoteid valida, kui suur turuosa kuulub ettevõttele ja kui suur konkurentidele. Hea turunduskampaania kasutab geograafilisi andmeid paljudes etappides: uute turgude leidmisel, müügipiirkondade valimisel, logistika planeerimisel, uue müügipunkti asukoha kindlakstegemisel, reklaamipindade valimisel, pangaautomaatide asukoha määramisel ja mujal. [4]

Et geoturundus oleks efektiivne, peab see toimima pidevalt. Kaarte ja kliendiandmeid peab pidevalt uuendama, samal ajal on oluline kontrollida andmete täpsust teiste meetoditega. Paljud äriettevõtted ostavad geoturunduse teenuse sisse spetsialistidelt, kes tunnevad geoinfosüsteeme. Geoturunduses on oluline roll internetil. Internetis tehtavad pakkumised, reklaam ja klientide tagasiside on tänapäeval tihedalt seotud asukohaga. Otsingumootorit kasutavad inimesed tahavad enamasti leida enda lähedal asuvaid ja nende profiiliga sobivaid tooteid ja teenuseid. Selleks on oluline kliendi asukoha andmeid rakendada ka online-meedias reklaamide ja eripakkumiste tegemisel. Aina rohkem leiab asukohapõhine selekteerimine kasutust ka mobiilsetes seadmetes.[4]

Kõige enam kasutavad geoturunduse hüvesid ettevõtted, kellel on ligipääs asukohaandmetele, näiteks mobiilioperaatorid. Tänapäeval on aga tänu tehnoloogia arengule andmed kättesaadavad kõigile ja taskukohased ka väikeettevõtetele.

Geoinfosüsteemide abil on võimalik juba kogutud andmeid analüüsida. Suured firmad, kes juba varem on tegelenud andmebaaside tõlgendamisega, saavad kogutud kliendiandmeid geoturunduses rakendada. Igasugune info, mis on seotud kliendi aadressi või asukohaga, on kohe rakendatav digikaardile.

Geoturunduse levinumad kasutusalad[muuda | muuda lähteteksti]

Asukoha järgi segmenteeritud sisuturundus[muuda | muuda lähteteksti]

Hea näide segmenteeritud sisuturundusest on FedExi veebileht FedEx.com, kus kasutajad valivad esmalt oma asukohariigi ja seejärel suunatakse nad nende asukohale vastava sisuga kodulehele. Eri riikide klientidele esitatakse eri sisuga veebilehed.

Automatiseeritud segmenteeritud sisuturundus[muuda | muuda lähteteksti]

Asukoha järgi segmenteerimine toimub tänapäeval tihti automaatselt ja klient ei pea ise enda auskohta määrama või täpsustavaid andmeid jagama. Veebilehed kuvatakse kliendile automaatselt vastavalt tema asukohale ja personaalsele infole, mille tarkvarad suudavad ise tuvastada ja kindlaks määrata.

Muid kasutusalasid[muuda | muuda lähteteksti]

 • Geoturundust saab edukalt kasutada uue kaubapinna asukoha valimiseks.
 • Klientide üldise tarbimiskäitumise ja liikumise kaardistamine, mis aitab paremini planeerida reklaami- ja müügikohti.
 • Digitaalse reklaami suunamine sobiva profiiliga klientidele ehk valitud sihtrühmale.
 • Tarbija ostukäitumise jälgimine ja liikuvuse kaardistamine ostukeskustes ja nende vahel.
 • Kogutud andmete lihtne ja selge visualiseerimine, mis lihtsustab turundusplaanide koostamist.
 • Oma klientidega suhtlemise parandamine tänu nende käitumise paremale mõistmisele.

Milliste klientideni geoturundusega jõutakse?[muuda | muuda lähteteksti]

 • Kohalikud elanikud

Kui ettevõte on huvitatud reklaamist, saab ta geoturunduse abil kindlaks määrata näiteks tunniajase sõiduteekonna kaugusel olevad kliendid ja saata reklaamflaierid just nendele. Kui ettevõte soovib laieneda, saab ta kindlaks määrata, millistes piirkondades on kõige suurem vastava toote või teenuse nõudlus. Kui ettevõte soovib välireklaami üles panna, aitab geoturundus määrata ära asukohad, kus on tõenäoliselt reklaamil kõige suurem mõju, võttes arvesse inimeste igapäevast liikumist ja teekonda.

 • Internetikasutajad

Veebipoodides ostlejate IP-aadresside põhjal saab kindlaks teha kliendi asukohariigi ja automaatselt suunata ta vastava keelega lehele. Lisaks saab IP-aadresside info põhjal suunata tarbijatele asjakohast reklaami (näiteks kuvataks Eesti IP-aadressiga tarbijale Eesti restoranide reklaami, mitte mõne naaberriigi omi) ja otsingumootorid kasutavad asukohta, hindamaks otsingutulemuste täpsust ja asjakohasust internetikasutajale. Näiteks tarbijale lähemal asuvad ettevõtted kuvatakse enne teisi. [4]

 • Mobiilsete seadmete kasutajad

Tarbijatele on võimalik saata sooduspakkumisi ja e-kuponge nende asukoha põhjal ükskõik mis ajal otse mobiilile.

 • Suhtlusmeedia kasutajad

Paljud suhtlusmeedia platvormid (näiteks Facebook, Instagram, Tripadvisor) võimaldavad klientidel oma asukohta määrata, näiteks märkida ära kohvikukülastus või restoranis söömine. Äriettevõtted saavad aga registreerijatele saata eripakkumisi ja reklaami.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. GfK GeoMarketing GmbH, 2013. Geomarketing in practice: Geomarketing Success through regional market management GFK-Regiograph. Kasutatud 10.11.2015. (inglise)
 2. Quercia, Lathia 2010. Recommending Social Events from Mobile Phone Location Data. Kasutatud 11.11.2015. (inglise)
 3. El-Bakry 2007. Mapping Potential amcham.org.eg Business Monthly Magazine. Kasutatud 11.12.2007. (inglise)
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Geomarketing Marketing. Marketing-Schools.org. Kasutatud 11.11.2015. (inglise)