George Boole

Allikas: Vikipeedia
George Boole

George Boole (2. november 1815 Lincoln, Lincolnshire, Inglismaa8. detsember 1864 Ballintemple, Corki krahvkond, Iirimaa) oli inglise matemaatik, haridustegelane, filosoof ja loogik. Ta oli matemaatilise loogika rajajaid. Ta tegeles peamiselt diferentsiaalvõrrandite ja algebralise loogikaga.

Tema tähtsamad tööd olid "The Mathematical Analysis of Logic" (1847) ja "An Investigation of the Laws of Thought" (1854).

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa John Boole (1779–1848) oli kaupmees. George ei saanud palju rohkem kui algkoolihariduse, kuid oli suuresti iseõppija. 16-aastaselt asus ta tööle nooremõpetajana, et oma perele elatist teenida. Ta õpetas Doncasteris ja lühikest aega Liverpoolis.

1864. aastal kõndis Boole kaks miili paduvihmas ja pidas seejärel märgades riietes loengut, mille tõttu tabas teda varsti külmetus ja kõrge palavik. Tema naine uskus, et ravi peab sarnanema haiguse põhjusele, mistõttu pani ta oma abikaasa voodisse ja kallas ta üle mitme ämbritäie veega. Mehe seisund halvenes ja ta suri palaviku põhjustatud pleuraefusiooni (kopsukelmesse kogunenud vedelik).

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]