Mine sisu juurde

General Electric Building

Allikas: Vikipeedia
General Electric Building
Üldandmed
Asukoht  Ameerika Ühendriigid
New York
Koordinaadid 40° 45′ 26″ N, 73° 58′ 21″ W
Kaart

General Electric Building, algse nimega RCA Victor Building, on 50-korruseline pilvelõhkuja New Yorgi kesklinnas Manhattanil Midtownis St. Bartholomew' kiriku kõrval aadressil 570 Lexington Avenue.

195 meetri kõrguse äripindadega hoone projekteeris arhitektuuribüroo Cross & Cross, mis projekteeris samuti 20 Exchange Place'i. Hoone valmis aastatel 19291931 ning see on kujundatud uusgootika nüanssidega art déco stiilis. See on üks parimad art déco suuna näiteid maailmas. Selle tornitipu kroon on mõeldud kujutama elektrijõudu ja raadiolaineid, seda eriti öövalgustuses.

Hoone ehitamise algatas RCA, mis oli siis General Electricu tütarettevõte. RCA kolis ise aga aadressile 30 Rockefeller Plaza, mis sai seejärel tuntuks kui RCA Building, ning aastatel 1933–1974 kasutas General Electric hoonet enda peakontorina. 1993. aastal annetas General Electric hoone Columbia ülikoolile ning aastatel 1993–1995 läbis see ulatusliku renoveerimise.

Aastal 1985 arvas New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjoni selle kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark). Aastal 2004 kanti see Ameerika Ühendriikide Ajalooliste Paikade Riiklikusse Registrisse (National Register of Historic Places) kui USA Rahvuslik Ajalooline Mälestusmärk (National Historic Landmark).

Pildigalerii[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]