Falcon Heavy

Allikas: Vikipeedia
Falcon Heavy detsembris 2017

Falcon Heavy on taaskasutatav suure kandevõimega kanderakett, mida arendab ja toodab SpaceX. See on edasiarendatud versioon Falcon 9-st. Rakett koosneb tugevdatud Falcon 9 südamikust, mille külge on kinnitatud kaks Falcon 9 esimest astet, mis toimivad stardikiirenditena. Falcon Heavy maksimaalne kandevõime on 63,8 tonni[1], mis on tunduvalt suurem Falcon 9 Full Thrusti kandevõimest ja kanderakett on algusest peale arendatud selliselt, et seda saaks kasutada mehitatud missioonidel lennuks Kuule ja Marsile. Falcon Heavy on maailma võimsaim kasutuses olev kanderakett[2].

24. jaanuaril 2018 katsetas SpaceX stardiplatvormil kanderaketi mootoreid ning saadud andmete põhjal otsustas firma, kas järgmisena toimub reaalne start või veel üks staatiline katsetus.[3] Falcon Heavy esmalend toimus 6. veebruaril 2018, kell 15.45 (EST) ja kanderakett viis kosmosesse Elon Muski Tesla Roadsteri[4][5].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Falcon Heavy kanderaketi kontseptsiooni arutati esmakordselt 2004. aastal. SpaceX avalikustas Falcon Heavy laiemale publikule 2011. aasta aprillis Washington DC pressikonverentsil. Konverentsi käigus avalikustati ka eeldatav katselennu aeg 2013. aastal.

Mitmesugused takistused lükkasid esmalendu edasi ligemale 5 aastat, k.a raketiga Falcon 9 toimunud anomaaliad, mis sundisid kogu insenerimeeskonda keskenduma Falcon 9 veaanalüüsile ning peatasid kõik lennuoperatsioonid mitmeks kuuks.

Falcon Heavy disainis kavandatud kolme Falcon 9 ühendamine ja struktuuriline ülesehitus kujunes palju keerulisemaks kui algselt arvatud.

Juulis 2018 ütles Elon Musk: "See oli tegelikult palju keerulisem kui me arvasime. ...tõesti, palju, palju keerulisem kui me alguses arvasime. Me olime selle suhtes üsna naiivsed."

Falcon Heavy esmalend toimus lõpuks 6. veebruaril 2018, kell 3.45 UTC-5, pärast kahetunnist viivitust, mis oli tingitud ebasoodsatest ilmastikuoludest.

Konseptsioon ja rahastamine[muuda | muuda lähteteksti]

Falcon Heavy arendusel kaaluti esialgu mitmeid variante, kuidas kasutada selleks Falcon 5 kanderaketti. Hiljem selgus, et ainus kuluefektiivne võimalus oleks kasutada Falcon 9-t. Falcon Heavy-t arendati ainult erakapitaliga ning see läks maksma rohkem kui 500 miljonit dollarit.

Konstruktsioon ja arendus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]